Iračania neveria Američanom a Američania Iračanom. Zhodujú sa na tom mnohí americkí ale aj blízkovýchodní analytici, medzi nimi aj takí, čo v Iraku v posledných mesiacoch s americkou správou spolupracovali.
Hovoria tiež, že ak sa spolu s upokojením situácie a zastavením zabíjania na oboch stranách nepodarí naštartovať aj politický proces v Iraku, tohtoročný apríl sa môže zopakovať v júni, v septembri, na konci roka, hocikedy. Opäť bude stačiť nezvládnutá komunikácia, dobre načasovaná klebeta, zlý úmysel, vojenský "omyl" či zrážky záujmov jednotlivých irackých klanov alebo náboženských skupín.
Je jasné, že v Iraku urobila koalícia veľa chýb a teraz sa o nich hovorí viac ako o úspechoch. Vyplývali z nedostatku skúseností. Informácie o tom, čo sa dialo v krajine za Saddáma boli skreslené. Analytici citovaní denníkom Washington Post hovoria, že Američania podcenili šíitskeho klerika Muktadu Sadra, ktorého povstanie spustilo minulotýždňové násilie. Aj to, že nedostatočne počúvali irackých sunnitov, ktorí sa boja o svoje pozície. Za Saddáma aj napriek tomu, že boli v menšine, vládli. Teraz výsadné postavenie stratili.
Iní odborníci hovoria, že Američania príliš ustupovali Kurdom, dlho debatovali o novej ústave, nechceli voľby pred odovzdaním moci Iračanom. To všetko spolu s pomalosťou obnovy Iraku vytváralo mocenské vákuum a otvorilo cestu pre odboj.
"Problémom však boli aj očakávania Iračanov. Po mesiaci či dvoch začali Iračania hovoriť: ešte stále nemám auto, ani prácu. Boli to vysoké očakávania," hovorí bývalá analytička CIA Judith Yaphe.
Američania zrejme chybili aj pri výbere členov dočasnej Irackej vládnej rady. Boli to ľudia známi im, nie Iračanom. Teraz sa ukázalo, že tak ako nie sú oporou Iračanom, nemôžu sa na nich spoľahnúť ani Američania.
Aj s ich pomocou sa síce dohodlo piatkové veľmi vratké prímerie, ale Američania vraj boli z ich postojov sklamaní. Niekoľko členov rady zo šíitskeho prostredia aj odstúpilo. Je to ľudsky pochopiteľné: oni na rozdiel od Američanov v Iraku zostanú.
To môže byť kľúčové. Ešte minulý týždeň sa zdalo, že transformáciou vládnej rady sa vytvorí dočasná vláda. Teraz sa rozkladá. Ak aj prestanú pouličné boje, čas pre nájdenie nových ľudí do irackého vedenia je kriticky krátky a množina, z ktorej sa dajú vybrať obmedzená. "Ideálne podmienky na omyl," cituje AFP nemenovaného washingtonského úradníka.