Verejná správa bude musieť po vstupe Slovenska do únie míňať peniaze podľa presných pravidiel a schválených postupov. Na čo pôjdu, má kontrolovať ešte predtým, než sa použijú. Jednotný systém do kapitoly verejných financií vnáša kapitola Finančná kontrola.
Doteraz sa na Slovensku kontrolovalo použitie verejných financií až keď sa použili, čo Európska únia považuje za nedostatočné. Od 1. mája sa bude kontrolovať ešte počas plánovania výdavku. Predbežnú finančnú kontrolu (ex ante) náš systém síce poznal, ale podľa Dany Dyčkovej, riaditeľky odboru metodiky finančnej kontroly a vnútorného auditu ministerstva financií, bola iba formálna.
Zodpovednosť padá na všetky orgány verejnej správy, ktoré sa budú musieť novým pravidlám prispôsobiť, nielen na národnej, ale aj miestnej na úrovni. Týkať sa tak bude aj županov či starostov malých obcí.
"Preberáme na seba záväzok, že budeme európske peniaze vedieť spravovať, že budú použité na ten účel, na ktorý boli určené. Budeme ich kontrolovať a odstraňovať nedostatky pri narábaní s nimi," hovorí Dyčková. Pôjde o peniaze z bruselských štrukturálnych fondov a fondu súdržnosti, ale aj o časť sumy, ktorou bude Slovensko projekty spolufinancovať.
Finančná kontrola sa u nás mení už od roku 2001 a mnohé si úrady mohli vyskúšať pri čerpaní pomoci z predvstupových fondov. Po vstupe do únie sa teda veľa nezmení, niektoré postupy budú možno administratívne náročnejšie. Najväčší problém môžu mať úradníci podľa Dyčkovej s pocitom väčšej zodpovednosti. "Musia si zvyknúť na to, že kto riadi, ten kontroluje a preberá zodpovednosť."
Slabými miestami v príprave sú nedostatok administratívnych kapacít a zavedenie tzv. vnútorného auditu. Asi 25 inštitúcií ešte nemá plne obsadené stavy. "Stratili sme rok, keď nadobudol účinnosť zákon o štátnej službe a v odmeňovaní, takže nám mnohí odborníci odišli a my musíme vychovať nových," hovorí Dyčková. Ani vnútorný audit nefunguje tak, ako sa plánovalo, že bude 1. júla 2002. Teraz sa robí všetko, aby to bol aspoň 1. máj 2004.
Kde sa u nás narába s peniazmi, tam býva aj korupcia a podvody. Európska komisia Slovensku nedostatočnú legislatívu často vyčíta a platí to aj v kapitole finančná kontrola. Na Úrade vlády už vznikol kontaktný orgán pre spoluprácu s Úradom Európskej únie na boj s korupciou (OLAF).
Finančná kontrola
Prínosy
* zavedenie systému štátnej pokladnice,
* zavedenie vnútorného auditu v štátnej správe,
* zavedenie vonkajšej kontroly hospodárenia na úrovni obcí a vyšších územných celkov,
* zavedenie predbežnej kontroly (ex ante) v celej verejnej správe.
Riziká
* oneskorenie v zavádzaní systému štátnej pokladnice,
* pomalé napĺňanie príslušných administratívnych kapacít,
* problémy so zavedením komplexnej vonkajšej finančnej kontroly na úrovni obcí a vyšších územných celkov.