ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Doteraz zárobok poberateľov príspevku nesmel presiahnuť 2526 korún. Ak opatrovateľ zarobil viac, okamžite mu zastavili výplatu príspevku za opatrovanie.
"Opatrovateľov, ktorí si môžu takto zarobiť, je naozaj veľmi málo," hovorí Milan Jakabček, ktorý sa stará o jedenásťročného postihnutého syna. Šancu privyrobiť si majú podľa neho najmä tí, ktorí majú partnera, ochotného pomôcť s opatrovaním a "voľnú" profesiu, ktorá sa dá robiť doma. V praxi podľa neho opatrovatelia prekladajú z cudzieho jazyka, prípadne robia účtovníctvo, alebo upratujú.
Opatrovateľom by sa viac páčila valorizácia príspevku, alebo to, aby sa roky opatrovania pokladali za odpracované pri výpočte dôchodku. Ministerstvo práce však zvolilo iný postup - už pred dvoma rokmi zmrazilo zákonnú valorizáciu príspevku za opatrovanie, a od 1. januára zákon neuznáva odpracované roky.
"Žiadame priamu valorizáciu príspevku na opatrovanie, pretože väčšina z nás si nemôže privyrobiť, keďže naše deti si vyžadujú celodennú opateru," píšu rodičia postihnutých detí v otvorenom liste ministrovi práce Ľudovítovi Kaníkovi. Vyčítajú mu tiež, že sa príspevok za opatrovanie kráti, keď má postihnutý človek príjem, alebo strávi viac ako 30 dní v nemocnici či na rehabilitácii. Argumentujú, že na mesiac sa opatrovateľovi nepodarí zamestnať a navyše dieťa aj v nemocnici rodič často navštevuje a opatruje.
"Hlavne sme chceli motivovať tých, ktorí majú možnosť si privyrobiť," vysvetľuje hovorca ministerstva práce Martin Danko. Zmenu ministerstvo presadilo pomocou pozmeňovacích návrhov k úplne iným ekonomickým zákonom. Jeho postup pred pár týždňami poslancov pobúril.
Úprava zákona poberateľov príspevku za opatrovanie rozdelila. Ak totiž poberá príspevok za opatrovanie dôchodca, kráti sa mu, lebo má príjem - dôchodok. Ak má sedemtisícový dôchodok, príspevok za opatrovanie sa mu skráti o 3500 korún. Namiesto šesťtisícového príspevku teda dostane 2500 korún.
Danko popiera, že by sa pri úprave zabudlo na dôchodcov. "Ani oni nie sú limitovaní a môžu si privyrobiť." Medzi príjmami treba podľa neho rozlišovať - kým dôchodok je zaručený príjem, ekonomicky aktívny opatrovateľ zarobí, len ak si nájde prácu.
Poslankyňa Edit Bauer z SMK má však iný názor - hovorí, že problém treba vyriešiť, ale nie "ďalšími príležitostnými zásahmi", ktoré situáciu podľa nej iba komplikujú. Upozorňuje, že ministerstvo pripravuje novelu zákona o sociálnej pomoci, kde by sa aj tento problém dal riešiť. Zákon má byť hotový tento rok. (haj)