Predošlé protesty lekárov, ktorí dvakrát zatvorili ordinácie, sa minuli účinkom, lebo ministerstvo zdravotníctva ich ignorovalo. Lekári tvrdia, že ministerskí úradníci boli ochotní riskovať ohrozenie pacientov.
„Ministerstvu sa podarilo spojiť so zdravotnými poisťovňami proti nám aj preto, že spolupracovalo s bielymi odbormi,“ konštatoval šéf asociácie Ladislav Pásztor. Bielymi odbormi v tomto prípade nazval Asociáciu špecialistov.
Rozhnevaní súkromní lekári vravia, že vo vzťahu k ministerstvu zdravotníctva a poisťovniam urobili chybu.
„Už nemáme dôvod byť slušní ani dobrí,“ hovorí vedenie, podľa ktorého vláda neplní programové vyhlásenie. Od soboty odporúčali svojim členom, aby pristúpili k aktívnemu riadeniu štruktúry poistencov podľa rizika. Znamená to, že v dohľadnom čase môže dôjsť k odporúčaniam lekárov, aby pacienti menili poisťovne. Ďalším krokom má byť tvrdý postup voči poisťovniam za neuhradené faktúry. Pásztor hovorí o penalizáciách, exekúciách a konkurzoch.
Súkromní lekári pritvrdili aj voči štátu a rozhodli sa podať podnet generálnemu prokurátorovi, aby dal návrh na Ústavný súd na vyslovenie nesúladu zákona o štátnom rozpočte s ústavou. Podľa šéfa asociácie totiž dochádza k porušovaniu rovnosti práv. Štát platí za poistencov oveľa menej ako súkromné a fyzické osoby a súkromní lekári sa teda cítia poškodení.
Poslanec a zároveň súkromný lekár Peter Finďo označil situáciu za zložitú. Upozornil na nedostatok zdrojov a hry s „falošnými číslami“, následkom čoho dostávajú lekári oveľa menej, ako je deklarované. Za ďalší dôvod problémov označil nemocničnú loby.
Finďo tvrdí, že zlá situácia v rezorte nespočíva len v osobe ministra zdravotníctva, aj keď pripustil, že si vie v tejto funkcii predstaviť lepšieho, ako je Roman Kováč. Zároveň dodal, že jeho pozícia je ťažká, pretože vláda sľúbila ministerstvu, peniaze, a nedostalo takmer nič.