
Reakcia zamestnancov výrobcu lietadiel Lockheed Martin po získaní najväčšieho kontraktu v histórii leteckého priemyslu. FOTO - REUTERS
Americký Lockheed Martin Corp. porazil svojho najväčšieho rivala, spoločnosť Boeing, v súťaži o projekt budúcej generácie neviditeľného univerzálneho bojového lietadla pod názvom Spoločné úderné lietadlo (JSF - Joint Strike Fighter), ktorý sa zrejme stane najdrahšou vojenskou zmluvou v histórii.
Podľa agentúry Reuters sa dodávky lietadiel označených ako F-35 začnú v roku 2008, pričom prvých šesť stíhačiek získa americké vojenské letectvo U. S. Air Force a štyri vojenské námorníctvo U. S. Navy. Námorníctvo a Británia preberú aj ďalšie lietadlá v rámci programu, ktorý bude zrejme trvať desaťročia a odhadovaná zmluvná hodnota môže presiahnuť 200 miliárd dolárov. O nové lietadlo prejavili záujem aj mnohé ďalšie krajiny, čím sa hodnota programu môže až zdvojnásobiť.
Lockheed Martin na základe ohlásenej zmluvy získa 19 mld USD na predvádzaciu etapu a peniaze dostane aj výrobca leteckých motorov Pratt & Whitney - zhruba 4,0 až 4,8 mld USD. Lockheed Martin pritom odhaduje, že počas trvania programu vytvorí zhruba dvetisícpäťsto pracovných miest, z čoho päťsto hneď v úvodnej etape.
USA a Británia, ktorá sa k vývoju zaviazala príspevkom vo výške dve miliardy dolárov, plánujú pre vlastné vojenské letectvo a námorníctvo vyrobiť celkovo 3002 strojov.
Koncept JSF obsahuje sériu vysoko výkonných, nákladovo výhodných „neviditeľných“ univerzálnych bojovo-bombardovacích lietadiel pre vojenské letectvo, ktoré doplnia najnovší model F-22 z dielne Lockheed Martin. Posilnená verzia JSF bude schopná pristávať na lietadlových lodiach a nahradí v súčasnosti najlepšie sa predávajúcu stíhačku F-16 a ďalšie starnúce modely.
Rozpočtová kancelária Kongresu v roku 1994 stanovila celkové náklady na program na viac než 200 miliárd USD na 3002 lietadiel. Z tohto počtu plánuje vojenské letectvo kúpiť 1763 strojov, námorníctvo 480, pozemné jednotky námorníctva 609, Britské kráľovské letectvo 90 a Kráľovské námorníctvo 60.
Každý tím má dlhý zoznam subdodávateľov, pričom osemnásť pracuje pre obidve strany, ktorí budú dodávať letecké prístroje, špeciálne materiály a ďalšie podsystémy.
Dánsko, Nórsko, Holandsko, Kanada, Taliansko, Izrael, Turecko a Singapur sa v menšej či väčšej miere zaviazali lietadlá kúpiť. Záujem však prejavila aj Austrália, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Španielsko a Švédsko.
(tasr)