Reportérka o náletoch USA: Trestať sa má ten, kto je vinný

Amerika je žena, ktorej zabili dieťa a správa sa v rámci princípu pomsty. Hoci jej emotívne konanie je pochopiteľné, nemôžeme sa s bombardovaním Afganistanu zmierovať ako s adekvátnou reakciou. Myslí si to česká novinárka Petra Procházková z agentúry ...

Amerika je žena, ktorej zabili dieťa a správa sa v rámci princípu pomsty. Hoci jej emotívne konanie je pochopiteľné, nemôžeme sa s bombardovaním Afganistanu zmierovať ako s adekvátnou reakciou. Myslí si to česká novinárka Petra Procházková z agentúry Epicentrum, ktorá sa nedávno vrátila z Afganistanu. Minulý týždeň bola v Bratislave hosťom verejnej diskusie organizovanej občianskym združením Človek v ohrození.

„Od malička nás Európanov aj Američanov učili, že trestať sa má ten, kto je vinný, a že trestu predchádza súd. Aj keď asi nie je jednoduché teraz dokázať, kto je zodpovedný za útok na Ameriku, treba dodržiavať zásady, na ktorých naša kultúra stojí. Sú nimi netrestanie nevinných a neuplatňovanie princípu kolektívnej viny,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čečensko a terorizmus

Pri súčasnom riešení problému vzniká precedens, že bombardovanie je univerzálnou metódou lovu teroristov a riešením problémov, aké sú aj na Kaukaze. Rusko teraz cíti akési zadosťučinenie, keď takzvané protiteroristické opatrenia robilo a robí voči vzbúreným Čečenom, myslí si Procházková o krajine, kde od roku 1994 pracovala a kam sa už rok márne snaží získať vízum. „Tento rok sotva budú vypočuté hlasy rôznych humanitárnych organizácií a organizácií na ochranu ľudských práv proti praktikám ruských vojakov a porušovaniu ľudských práv, pretože 11. septembra sa ľudské práva dostali na druhú koľaj,“ dopĺňa reportérka. Podľa jej slov ľudia v západnom svete začínajú byť ochotní vymeniť pocit bezpečnosti za akési pochybné ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Novinári v Afganistane

Veľké televízne spoločnosti ako CNN majú k dispozícii také obrovské množstvo peňazí, že sú schopné kúpiť celý front, aby strieľal alebo nestrieľal. „Už sú schopné ovplyvňovať situáciu a v tej chvíli prestávajú byť pozorovateľmi. Spravodajstvo je ako psí ňufák. Informuje, koľko zabilo ľudí na jednej a na druhej strane, ale málo zachytáva atmosféru,“ vyčíta žurnalistike posledných dní.

Petra Procházková, ktorá bola medzi novinármi v severnej časti Afganistanu ovládanej Severnou alianciou, opisuje svoju každodennú existenciu: „Väčšinou sme bývali všetci novinári na jednom mieste, bolo to pre nás výhodnejšie. Zohnali sme si spoločný generátor na benzín, aby sme mohli dobíjať baterky do kamier a satelitných telefónov.“ Chodila odetá v sunitských halenách. Nosila aj šatku cez tvár, no keď získala dôveru obyvateľov, odložila ju, aby mohla pracovať s kamerou.

SkryťVypnúť reklamu

Deň sa končí západom slnka

Deň Afgancov sa končí približne o deviatej, keď sa zotmie. „Keďže nie je elektrina, nie je televízia, nemáte večer čo robiť. Spôsoby sú tu iné ako v Čečensku, kde sú ľudia zvyknutí večer sa navštevovať, dlho do noci vysedávať a rozprávať sa,“ spomína Procházková. Hoci Afganci nemajú vo zvyku brať si domov cudzích hostí, neuberá im to na ochote pomôcť. Zvezú zadarmo autom, poradia, porozprávajú sa na ulici a pozvú vás do čajovne, ktorá je tu hlavným miestom stretávania.

Zdražovalo sa všetko, o čo mali žurnalisti záujem. „Počas nášho pobytu stúpli ceny asi päťnásobne,“ hovorí reportérka agentúry Epicentrum, ktorá spolu s kolegom Jaromírom Štětinom nakrúcala v Afganistane ďalší dokument pre Českú televíziu.

Štětina v bombardovanej krajine zostal. V najbližších dňoch sa k nemu pridajú aj dvaja ľudia z českej humanitárnej organizácie Člověk v tísni, ktorá už organizuje materiálnu pomoc miestnym obyvateľom.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME - ANNA KOTÚČKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 612
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 644
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 617
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 336
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 141
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu