KÁBUL, WASHINGTON – Pri včerajšom americkom bombardovaní frontovej linie medzi Talibanom a Severnou alianciou v Afganistane zomreli ďalší civilisti. Američania prevzali iniciatívu potom, ako Taliban zajal a v piatok popravil známeho opozičného veliteľa Abdula Haka a jeho spolubojovníkov. Vlny náletov smerovali v noci na sobotu a v nedeľu ráno na Kábul a severne od mesta. Svedkovia v Kábule vypovedali, že včera zahynulo 12 civilistov vrátane muža a jeho siedmich detí, ktoré bomby zabili pri raňajkách.
„Čo budem teraz robiť? Pozrite sa na ich krutosť,“ nariekala manželka Gula Ahmada nad telami svojho muža a detí. „Zabili všetky moje deti a manžela,“ povedala. „Celý svet je za túto tragédiu zodpovedný. Prečo nerobia nič, aby to zastavili?“
Dedinčania na území ovládanom opozičnou Severnou alianciou vypovedali, že Američania omylom zbombardovali malú osadu Ghanichel, pričom zabili jednu ženu a zranili desať ľudí. Pentagon na správu nereagoval. Priznal však, že ešte vo štvrtok USA omylom zbombardovali sklady Červeného kríža v Kábule. Ide už o druhý zásah objektu medzinárodnej humanitárnej organizácie v Afganistane. Medzinárodný výbor Červeného kríža v sobotu oznámil, že nemôže distribuovať potravinovú pomoc v Kábule.
Analytici a humanitárni pracovníci tvrdia, že zatiaľ nepoznať, že by USA oslabili vládu Talibanu v krajine. „Do tejto chvíle nenastal vo vplyve Talibanu žiadny zlom,“ povedal Eric Ouannes z francúzskej agentúry Action Contre la Faim, ktorá zamestnáva asi 700 miestnych obyvateľov.
Administratíva prezidenta Georgea Busha sa dostáva pod rastúci tlak v dôsledku chybného bombardovania i zrejmých omylov pri riešení krízy okolo šírenia nákazy antraxu v krajine. Podľa Washington Post FBI a CIA preverujú možnosť, že za obálkami s antraxom sú miestni extrémisti, teda nie teroristi zo siete Usámu bin Ládina, pre ktorého USA bombardujú Afganistan.
Najnovší prieskum časopisu Newsweek ukazuje, že Američania už nemajú takú dôveru v schopnosť vlády vyriešiť hrozbu terorizmu v USA. Len 48 percent cíti, že vláda má dobre premyslený plán, 43 percent si myslí opak. Pritom až 88 percent respondentov podporilo vojenskú akciu v Afganistane.
„V každom ohľade to bol pre americkú administratívu zlý týždeň,“ konštatoval Stephen Hess, expert z Brookings Institution.
Viac v rubrike TERORIZMUSAutor: zah