Požadované jazykové znalosti môžete získať na jazykových kurzoch, ktoré ponúkajú Akadémia vzdelávania, British council, Francúzsky a Goethe inštitút, aj súkromné jazykové školy. „Ak sa chcete skutočne naučiť angličtinu, odporúčam British council alebo Akadémiu vzdelávania. Tam vás naučia od základov všetko,“ tvrdí pracovník Eurotelu Maroš Čanek. „Keď už ovládate základy jazyka a chcete iba konverzáciu, môžete skúsiť aj súkromné jazykové školy. Ale základy vás v súkromných jazykových školách väčšinou dobre nenaučia.“
Ak jazyk ovládate, je výhodou, ak to viete doložiť aj certifikátom. Niektoré inštitúcie doklad o absolvovaní skúšok vyžadujú. Najčastejšie sú to TOEFL, IELTS, Cambridgeské jazykové certifikáty a Európske jazykové certifikáty.
„Systém Európskych jazykových certifikátov bol vyvinutý na požiadavku obchodných a priemyselných komôr európskych štátov. Používajú sa v profesionálnom styku,“ hovorí Eva Gajdošová z Akadémie vzdelávania. „Uznávajú ich v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, aj Poľsku. V Maďarsku sú uznané už aj zákonom. V Česku je úroveň B1 odporúčaná pre pracovníkov štátnej správy napríklad na ministerstvách.“
Úroveň B1 znamená, že sa dokážete dohovoriť, na prácu alebo štúdium v zahraničí to však rozhodne nestačí. Na zahraničných univerzitách spravidla požadujú najvyšší cambridgeský certifikát alebo skúšku TOEFL.
U nás zatiaľ žiaden certifikát nie je uznaný zákonom, takže každá inštitúcia si stanovuje vlastné podmienky.