Búrlivú debatu napokon prerušili s tým, že sa zídu po prezidentských voľbách. Nestihli ani prerokovať naplánované body programu - reformu zdravotníctva a privatizáciu. Dohodli sa, že médiám neprezradia, o čom a akým spôsobom hovorili, lebo by to neprospelo ďalšej dohode.
Predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda bol po skončení debaty unavený. S novinármi chvíľu žartoval, či si nechcú vymeniť pozíciu. "Podstatnú časť nášho rokovania sme hľadali cestu, ako ďalej," povedal.
Ani on nechcel hovoriť o tom, aké vety padli na koaličnej rade. "Uchráňte ma od pokusu hovoriť o veciach, o ktorých by som nemal," povedal. "Je isté, že sme sa rozprávali otvorene."
Jeden z politikov prezradil, že to "bolo strašné". Ďalší povedal SME, že premiér Dzurinda "dostal dva týždne na to, aby zmluvne zabezpečil vládnu väčšinu v parlamente".
Nevedno síce, čo sa stane, ak sa mu to nepodarí, ale "niektorí mali veľmi tvrdé vyhlásenia".
Premiér povedal, že odloženie rokovania po prezidentských voľbách s hľadaním väčšiny nesúvisí. Objavili sa totiž dohady, že ak by sa stal prezidentom Vladimír Mečiar, dnešná koalícia by vládla s HZDS.
Premiér pred koaličnými partnermi obhajoval nomináciu Eduarda Kukana za prezidentského kandidáta. SDKÚ to vraj myslela ako ponuku na rokovanie.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že koalícia sa tak skoro nerozpadne. Podľa neho koaliční partneri vyslali Dzurindovi silný signál, aby do hľadania väčšiny vstúpil "oveľa aktívnejšie ako doteraz".
Koalícia si podľa Mesežnikova uvedomuje, že "o dva týždne bude úplne iná situácia, lebo bude mať oproti sebe opozičného prezidenta". Myslí si, že Mečiar aj Gašparovič budú stranícki prezidenti. Mesežnikova by prekvapilo, keby v prípade Mečiarovho víťazstva HZDS podporovalo vládu. "Znamenalo by to, že HZDS by zmenilo svoje priority."
Mesežnikov si tiež nemyslí, že premiér sa rozhodne sám odísť. "Z ústavného hľadiska by to bol problém. Nová väčšina by sa teraz určite neposkladala."
Autor: mož