BRATISLAVA - Kandidát na prezidenta Ivan Gašparovič včera povedal, že v prípade vylúčenia poslanca Františka Gauliedera v roku 1996 z parlamentu urobil chybu. Inak sa však nemieni dištancovať od svojho pôsobenia v HZDS po boku Vladimíra Mečiara. "To, čo sme urobili, bolo potrebné," povedal.
Počas jeho pôsobenia vo funkcii predsedu parlamentu v rokoch 1992 - 1998 dostalo Slovensko niekoľko demaršov zo zahraničia, ktoré kritizovali porušovanie demokratických princípov. Jedným z najvážnejších bola kauza Gaulieder.
Gašparovič síce tvrdí, že formálne bol jeho postup ako predsedu parlamentu v poriadku, ale rešpektuje názor Ústavného súdu. Ten vyhlásil, že parlament porušil ústavu, keď neakceptoval vyjadrenie Gauliedera, že nijaký list o tom, že sa vzdáva mandátu, nenapísal.
Gašparovič uznáva aj názor súdu, že parlament sa mal najprv zaoberať tzv. otázkou sľubu s výhradou, a z tohto uhla pohľadu "priznávam chybu".
Gašparovič včera sám od seba na tlačovej besede poprosil aj do budúcnosti o ospravedlnenie, "ak som spôsobil niekomu nevedome nejakú krivdu". Tvrdí, že sa poučil a uvedomil si, ako chutí moc, aj preto sa "takéto niečo u mňa skončilo". V rámci kolektívneho rozhodnutia sa podľa neho mohlo stať, že sa niekto cítil ukrivdený či poškodený.
Sám František Gaulieder považuje Gašparoviča za úplne zodpovedného za celú kauzu, lebo hoci bol Gašparovič len "realizátorom želaní pána Mečiara", myslí si, že okrem trocha odvahy "stačilo mať aj vlastný právny názor".
V ďalších kauzách spojených s vládou Vladimíra Mečiara už Gašparovič necíti zodpovednosť.
Bol druhým najvyšším ústavným činiteľom v čase únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml., ale tvrdí, že nemal nijaký vplyv na postup vyšetrovania. "V čase, keď sa to stalo, som bol mimo Slovenska a dozvedel som sa to až na tretí deň," povedal.
Vyšetrovatelia, ktorí naznačili účasť SIS na únose, boli vtedy postupne vymenení. "Kauza stále nie je vyriešená," poznamenal Gašparovič. Rovnako sa nevedel vyjadriť k vražde Róberta Remiáša. "Je to otázka orgánov činných v trestnom konaní, ktoré musia chytiť a odsúdiť páchateľov," povedal.
Aj amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré znemožnili potrestať únoscov, označuje za právne legitímne, "tam nie je dôvod na protest", povedal. "Neviem, čo Mečiara viedlo k takémuto rozhodnutiu, a preto sa mi ťažko k tomu vyjadruje," povedal Gašparovič a dodal, že na jeho mieste by takéto rozhodnutie zvažoval.
O privatizáciách veľkých podnikov ako VSŽ alebo Nafta Gbely, ktorých majiteľmi sa stali ľudia blízki Mečiarovi, Gašparovič tvrdí, že boli mimo jeho politickej pôsobnosti. "Nikdy som nebol pri rozhodovaní o privatizácii. Bol som v parlamente," povedal.
Cox: Slovenský prezident začne s handicapom
Nech bude slovenským prezidentom ktokoľvek z dvoch kandidátov, začne v novej funkcii s handicapom, povedal predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. S vicepremiérom Pálom Csákym diskutovali na stretnutí zástupcov vlád a krajín Európskej únie a pristupujúcich krajín v Írsku. Európska únia bude podľa Coxa sledovať vývoj na Slovensku. Csáky súhlasil s Coxom, že reakciou vlády na voľby by mala byť "dohoda v koalícii s cieľom úspešne skončiť začaté reformy". (sita)
Gaulieder: Gašparovič vôbec nie je menšie zlo
S Ivanom Gašparovičom sa najčastejšie spája kauza Gaulieder. O prezidentských voľbách sme sa rozprávali s bývalým poslancom HZDS FRANTIŠKOM GAULIEDEROM.
Boli ste voliť v prvom kole?
"Áno."
Čo hovoríte na výsledky?
"Treba ich rešpektovať. Žiaľ, je to vôľa voličov."
Mnohí analytici špekulujú nad tým, či v týchto voľbách vôbec existuje menšie zlo. Je ním podľa vás Gašparovič?
"Z môjho pohľadu pán Gašparovič vôbec nie je menšie zlo. V parlamente bol realizátorom toho, čo si želal predseda vlády Mečiar. Pán Gašparovič oznámil, že odo mňa dostal list, že sa vzdávam mandátu. Ja som mu napísal, že som mu žiadny taký list nenapísal. On napriek tomu zaradil bod programu s mojím vylúčením na rokovanie mandátneho a imunitného výboru, čím dal voľnú cestu tomu, aby to prerokoval celý parlament. Keby to pán Gašparovič neurobil, kauza nevznikne. Je to v jeho plnej zodpovednosti."
Do akej miery konal Gašparovič sám alebo poslúchal Mečiara?
"To je otázka na pána Gašparoviča, ktorý je za túto kauzu zodpovedný. Stačilo trochu nielen odvahy, ale aj to, aby mal na to vlastný právny názor. S odstupom času hovorí úplne inak, než to v skutočnosti bolo. Keď si nevie presne spomenúť, môže sa spýtať svojho hovorcu Ľuboša Juríka. Ak si nepamätá, prečo prišli zo zahraničia kvôli tejto kauze demarše, treba mu to pripomenúť."
(mož)