Po termíne podali majetkové priznanie piati poslanci parlamentu - Anton Blajsko, Viliam Soboňa (obaja HZDS), Miroslav Číž, Ivan Varga (obaja Smer) a Imrich Hamarčák (ANO). Dovčera to neurobili dvaja poslanci - Herman Arvay (nezávislý) a Michal Vajda (KSS) - a sudca Ústavného súdu Lajos Mészáros. Informoval o tom hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert.
"Neurobil som to len preto, že nemám žiadny majetok a myslel som si, že zaťažovať niekoho prázdnymi listinami nemá zmysel," povedal Arvay. Jeho majetkové priznanie vraj už je v podateľni.
Aj Mészáros to vraj už urobil. Hovorca Ústavného súdu Štefan Németh povedal, že k tomu "došlo nedopatrením", sudcu jeho pochybenie veľmi mrzí a predsedovi parlamentu sa už ospravedlnil.
Do 31. marca podávajú majetkové priznania aj štátni zamestnanci a od tohto roka už aj policajti a colníci. Ak to neurobia, hrozia im na rozdiel od poslancov vážne sankcie.
Podľa Márie Mišovišovej z Úradu pre štátnu službu sa táto povinnosť týka viac ako 39-tisíc štátnych zamestnancov. Úradník môže byť za nesplnenie povinnosti potrestaný znížením funkčného platu o 30 percent, odvolaním (ak ide o tzv. predstaveného), ale môže byť aj prepustený zo štátnej služby.
Sankcie hrozia aj policajtom a colníkom. "Považuje sa to za porušenie služobnej povinnosti," povedala hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková. Colníci musia navyše preukazovať aj majetkové pomery svojho neplnoletého dieťaťa a manžela či manželky.
Ústavní činitelia ostanú prakticky bez trestu. Platí starý zákon o konflikte záujmov a predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Igor Federč povedal, že hriešnikom hrozí "taká istá sankcia ako po minulé roky, teda vlastne žiadna".
Ak nepodajú priznanie ani dodatočne do 30 dní, výbor môže začať konanie. Federič predpokladá, že Národná rada ich nanajvýš zaviaže, aby priznanie podali. "Pokiaľ sa zákon nezmení, bude to takéto čajové," povedal.