Národný beh z Devína do Bratislavy na 13 330 m dlhej trati vyhral suverénne Miroslav Vanko z Obalservisu Košice.
FOTO SME - PROKOP SLOVÁČEK
Miroslav Vanko, víťaz 57. ročníka Národného behu Devín - Bratislava, si v cieli pred Národným divadlom pochvaľoval dve veci. "Všetko nasvedčuje, že sa konečne skončila ,nekonečná' zima." Potom spomenul: "Aj pri nepriazni počasia som v snehu, v mraze, na blate zvládol prípravu v plnom zdraví."
Z toho na 13 330 m dlhej trati vyplynulo: "Nemal som problémy, nasadil som svoje tempo. Do troch kilometrov sa ma držal najväčší súper Poliak Dziuba. Potom som ho zrazu popri sebe nevidel, tak som si bežal po svojom až do konca," skompletizoval body spokojnosti usmiaty, na vytrvalca nezvyčajne čerstvo pôsobiaci bežec. Absolútne sa neštylizoval do úlohy ťažko pracujúceho atléta. "Áno, bolo to ľahké." Slovenský reprezentant na vytrvaleckých tratiach štartoval z Devína štvrtý raz. Premiérovo skončil v roku 1992 štvrtý, potom trikrát vyhral (1994, 2002, 2004).
Pokúsi sa o aténsku desiatku
Vanka, účastníka atlantskej olympiády (5 a 10 km), ôsmeho bežca z európskeho šampionátu 1998 (v tom roku sa stal aj naším Atlétom roka), vlani prepustili z banskobystrickej Dukly. Armádne tabuľky nepustia, dnes 33-ročný martinský rodák nesplnil predpísané výkonnostné kritériá. Prestúpil do košického Obalservisu.
Tam je vám sveta žiť, žiadne ciele, žiaden tlak, podpichli sme. "Úplne tak to prirodzene nie je. Pravdaže, žiadny ostrý nôž na krku necítim. Košický klub je v princípe zameraný na maratón, teda aj moje smerovanie povedie k najdlhšej olympijskej trati."
V tejto sezóne má Vanko iný plán. "Predsa len sa pokúsim prebojovať sa do nominácie na aténsku olympiádu na 10 km. Na A-limit si samozrejme netrúfam (27:49,0 min), o ,béčko' 28:06,0 sa vynasnažím," poznamenal vytrvalec. O kritériách Slovenského atletického zväzu - B-limit musí potenciálny olympionik dosiahnuť dvakrát - povedal: "Verím, že vyhrá zdravý rozum. Je niečo iné dosiahnuť výnimočný výkon, pri našich možnostiach štartov na výborne obsadených pretekoch, dvakrát na desať kilometrov ako trebárs na sto metrov."
Šanca na tretre, o rok zrejme maratón
Miro bude mať prvú, a zatiaľ sa črtá, že jedinú možnosť, na ostravskej Zlatej tretre. "Zavolali si ma preto, aby padol svetový rekord," usmieval sa. Výrok má zaujímavú pointu. Vanko si totiž utvoril osobný výkon na 10 000 m v holandskom Hengele (1. júna 1998) časom 28:01,84 min v behu, v ktorom utvoril Etiópčan Haile Gebrselassie dodnes platný svetový rekord 26:22,75 min.
"Maratón začnem skúšať pravdepodobne až od budúceho roka. Hoci už mám naň vek, zatiaľ si netrúfam na lepšie časy. Sústredím sa na polmaratóny. O týždeň sa chystám na takúto trať do nemeckého Padernbornu s cieľom zlepšiť si osobný rekord 1:04:04 hodiny spred štyroch rokov v Prahe. Isteže, aj v Obalservise Košice máme svoje plány a ciele. Pravda, svet sa nezrúti ak za nimi o nejakú minútku na prvý či druhý raz zaostanem."
Vytrvalec košického Obalservisu zinkasoval za prvenstvo prémiu päťtisíc korún. "Akurát sa mi zídu na plienky pre moju druhú dcérku Kristínku," reagoval víťaz s úsmevom. "Som šťastným otcom. No... K dievčatkám by sa určite hodil braček. Uvidíme, napokon vychovávať prípadne tri dcérky, alebo ako chcete podľa klasika tri sestry, by bolo rovnako krásne."
Z histórie behu z Devína do Bratislavy
Prvý ročník behu bol v roku 1921 za účasti 38 bežcov a pätnástich tisícok divákov vo vtedajšej 90-tisícovej Bratislave. Išlo o vôbec prvé atletické podujatie na Slovensku s tradičnou nadväznosťou. V roku 1950 toto bežecké vítanie jari na sedemnásť rokov prerušili. Devín bol totiž pohraničnou obcou s ostnatými drôtmi železnej opony a istý čas sa pod starobylé bralo chodilo na priepustky. Počnúc rokom 1971 sa beh konal každý rok, včerajší bol už tridsiaty štvrtý bez prestávky. Rekordom je 1500 účastníkov v roku 1992.
Výsledky
Muži: 1. Vanko (Obalservis Košice) 39:38 min, 2. Dziuba (Poľ./JM Demolex Bardejov) 40:09, 3. Holečko 41:08, 4. Pástor (obaja Obalservis Košice) 41:16, 5. Magyar (Nové Zámky) 41:36, 6. Hlúpik (Grafobal Skalica) 41:48.
Ženy: 1. Zatorská (Poľ./Demolex Bardejov) 44:07, 2. Janečková (Demolex Bardejov) 44:15, 3. Nováčková (MAC Rača) 51:20, 4. Šimeková (Vital Bratislava) 56:27, 5. Sázelová (Trenčín) 57:13, 6. Ziburová (Slávia UK Bratislava) 57:40.