Študenti do druhého piliera automaticky nepatria

BRATISLAVA - Vysokoškoláci a nezamestnaní budú mať zrejme o jeden výdavok navyše. Ministerstvo práce na nich pri ...

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

BRATISLAVA - Vysokoškoláci a nezamestnaní budú mať zrejme o jeden výdavok navyše. Ministerstvo práce na nich pri penzijnej reforme pozabudlo. Ak sa chcú po skončení školy zapojiť do sporenia na dôchodok v penzijných fondoch, budú musieť od januára 2005 do júna 2006, teda niektorí z nich ešte počas štúdia, zaplatiť do nového systému aspoň minimálny príspevok.

Štát totiž za vysokoškolákov do minulého roka odvádzal dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. To by im podľa zákona malo zaručiť možnosť voľby, či sa po skončení štúdia rozhodnú vstúpiť do systému sporenia na dôchodky. Rozhodnúť sa však musia v termíne od januára 2005 do júna 2006, keď mnohí z nich ešte nebudú pracovať. Ak si termín neustrážia, keď sa zamestnajú, už nebudú môcť vstúpiť do druhého piliera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký problém s prihlásením sa do kapitalizačného piliera budú mať aj súčasní nezamestnaní, za ktorých tiež štát do minulého roka poistenie platil. Prihlásiť sa musia do druhého piliera dobrovoľne do konca júna 2006, ak to neurobia a v budúcnosti si nájdu prácu, budú už musieť zostať iba v prvom štátnom pilieri.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v prvej reakcii poradilo mladým vysokoškolákom a nezamestnaným náhradné riešenie. "Stačí, ak v období od januára 2005 do júna 2006 dobrovoľne zaplatia jeden deň dôchodkové poistenie do nového systému v minimálnej výške," povedal hovorca rezortu Martin Danko. Minister Kaník tento krok obhajuje: "Je to v intenciách zákona." Tým, že zaplatia za jeden deň poistné, dostanú sa do systému dôchodkového sporenia. Ďalej platiť nebudú musieť, až kým sa opäť nezamestnajú.

SkryťVypnúť reklamu

Znamenalo by to však predčasné uzatvorenie zmluvy s niektorým zo správcov penzijných fondov. Pre študentov či nezamestnaných by to bolo aj časovo náročné, museli by sa zaregistrovať aj v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľní platcovia poistného a vzápätí zase odhlásiť.

V ďalšej reakcii teda ministerstvo pripustilo úpravu zákona. "Diskusia ukazuje, že je to komplikované, preto zrejme prikročíme k úprave zákona a študenti a nezamestnaní budú mať predĺženú lehotu na rozmyslenie," hovorí Kaník. Rozhodnúť by sa po úprave zákona nemuseli do júna 2006, ale do 30 dní potom, ako sa zamestnajú. (tv, haj)

Prečo vznikol problém

Od januára 2005 sa na Slovensku spustí druhý pilier dôchodkovej reformy - ľudia si budú môcť začať šetriť na dôchodok na osobných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Na výber, či zostať len v starom systéme, alebo či časť odvodov presmerovať na vlastný účet v penzijnom fonde, budú mať všetci pracujúci. Na to, aby im vznikol nárok na dôchodok, však budú musieť zostať pracovať ďalších aspoň pätnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o starobnom sporení delí ľudí do troch skupín - povinne do kapitalizačného piliera musia vstúpiť tí, ktorí do januára 2005 ešte nikdy neboli dôchodkovo poistení. Tí, ktorým zostáva do dosiahnutia dôchodkového veku iba 10 rokov a nemajú záujem dlhšie pracovať, do druhého piliera vstúpiť nemôžu, nesplnia totiž podmienku sporiť si na osobnom účte aspoň 10 rokov.

Treťou skupinou sú tí, ktorí už pred prvým januárom 2005 boli niekedy dôchodkovo poistení, hoci aj jeden deň. Tí sa môžu rozhodnúť, či do druhého piliera vstúpia v termíne medzi 1. januárom 2005 a 30. júnom 2006.

Ministerstvo práce však pozabudlo, že štát za dnešných vysokoškolákov ešte do konca minulého roka dôchodkové poistenie platil a že do začiatku roku 2001 platil ešte aj za stredoškolákov. Potvrdil to aj riaditeľ Sociálnej poisťovne František Halmeš. V tom prípade sa problém týka aj tých, ktorí len v septembri nastúpia zo strednej na vysokú školu.

SkryťVypnúť reklamu

Problém by nenastal, ak by za študentov, rovnako ako za nezamestnaných, ministerstvo práce neprestalo tento rok poistenie odvádzať. Navyše, študentom ešte odporučilo neplatiť dobrovoľne poistenie, aby si nízkymi dobrovoľnými odvodmi nepokazili dôchodok. Študenti aj nezamestnaní by teda mohli zostať nepríjemne prekvapení, keby si v budúcnosti našli zamestnanie, začali by platiť poistenie a zistili by, že zmeškali termín a šancu zapojiť sa do druhého kapitalizačného piliera. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 713
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 677
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 701
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 693
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 265
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 221
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu