Mečiara volili hlavne starší - zhodovali sa svetové agentúry. FOTO - ARCHÍV SME
do Európskej únie. Opakuje sa tak situácia z rokov 1994 - 1998, keď sa o Slovensku písalo hlavne v negatívnych súvislostiach.
O udalostiach na Slovensku okrem agentúr informovali aj televízie CNN či BBC. Obraz Slovenska ako krajiny, ktorá pracuje na reformách a otvára sa svetu, môže byť podľa analytičky Heather Grabbe poškodený.
Podľa politologičky z univerzity v Leicestri Karen Hendersonovej to také vážne nebude: "Opäť sa vrátia všetky tie príbehy o autokratickom boxerovi. Po dvoch, troch dňoch sa to však vytratí. Jedine, že by Mečiar urobil niečo s nádychom senzácie."
Televízia Euronews financovaná Európskou úniou napríklad upozornila na "pozoruhodný návrat bývalého premiéra, ktorého únia v uplynulých desaťročiach kritizovala za ignorovanie ľudských práv". Pripomenula Mečiarove prešľapy: manipuláciu parlamentu, volebných zákonov, médií či tajnej služby, ktoré viedli k odmietnutiu slovenskej prihlášky do únie. Spomenula tiež angažovanie hviezd šoubiznisu v Mečiarovej kampani pred parlamentnými voľbami v roku 2002.
Britská verejnoprávna BBC, ktorá zvyčajne opatrne narába s "nespravodajskými" hodnotiacimi prívlastkami v prvej vete podtitulku správy o voľbách na Slovensku hovorí na svojom internetovom serveri o Mečiarovi ako o bývalom autoritárskom premiérovi. V texte správy však používa slovo kontroverzný.
Agentúra Reuters podobne ako americká AP v súvislosti s návratom Mečiara spomína, že ide o "veľké rozpaky" pre vládu Mikuláša Dzurindu. Tie sú o to väčšie, že o necelý mesiac Slovensko vstúpi do Európskej únie. AP cituje Mečiara, ktorý tvrdí, že jeho postoje k únii a NATO v minulosti boli Západom "zle pochopené" a že vždy podporoval členstvo v týchto organizáciách.
AP ako jediná svetová agentúra tiež spomína bývalého veľvyslanca v USA Martina Bútoru.
O Kukanovi hovorí, že sa prezentoval ako diplomat s mnohými zahraničnými kontaktmi.
O Kukanovej prehre svetové médiá hovoria ako o prekvapení, hlavne preto, že bol mesiace na čele predvolebných odhadov. Televízia Euronews odvysielala, že "Kukan bol neslávne knokautovaný". Podľa rakúskej agentúry APA sa pod Kukanovu prehru podpísala klesajúca popularita SDKÚ.
Gašparovič je pre svetové médiá pomerne neznámy a viac informácií o ňom prinášajú tie agentúry, ktoré majú prispievateľov aj zo Slovenska.
Opisujú ho ako bývalého Mečiarovho spojenca a neskôr oponenta. Reuters o ňom tvrdí, že je to "populistický bývalý generálny prokurátor".
Autor: mik, kos