BRATISLAVA - Snaha dosiahnuť vypísanie predčasných volieb referendom zlyhala. Do volebných miestností prišla iba tretina oprávnených voličov. Aby bolo referendum platné, muselo by ich byť vyše 50 percent. Väčšina z tých, ktorí k urnám prišli, bola za vypísanie predčasných volieb.
S touto iniciatívou vyrukovali odbory nespokojné s reformami súčasnej vlády. Pridali sa k nim aj opozičné politické strany. Výsledkami referenda sú sklamané. Výnimkou je najsilnejšia spomedzi nich - Smer. Jeho predseda Robert Fico v STV povedal, že výsledok je uspokojivý a považuje ho spolu s výsledkami prezidentských volieb za úspech Smeru.
Vedenie odborov sa chce príčinami neúspechu zaoberať. Predseda KOZ Ivan Saktor tvrdí, že odborári urobili dosť, ľudí však priamo do volebných miestností priviesť nemohli. Rozhodnutie pokúsiť sa presadiť predčasné voľby nepovažuje za chybu, lebo už boli vyčerpané všetky iné možnosti na rokovania s vládou.
Účasť 1,5 milióna voličov vo voľbách považuje sa dôležitý signál pre výkonnú moc. "Uvidíme, akým spôsobom zareaguje - je to výzva, aby sa skvalitnila komunikácia medzi odbormi a vládou," dodal Saktor.
Premiér Mikuláš Dzurinda je neúspechom referenda potešený. Pre Slovensko je dobré, že nebudeme mať predčasné voľby. "Je to dobrá šanca na pokračovanie v reformách a máme možnosť ukázať, že reformy budú mať úspech," povedal.
Predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč si myslí, že referendum poukazuje na nejednodnosť opozície. "Jej časť má spoluzodpovednosť za neúčasť v referende," vyhlásil. HZDS podľa neho toto referendum "vypustilo". Tkáč očakával vyššiu účasť, ale stále je presvedčený, že občania sú s vládou a reformami nespokojní.
Podpredseda KSS Karol Fajnor občanom nerozumie. "Nadávajú, hnevajú sa, chcú zmenu, ale potom príde pekné počasie a oni neprídu vyjadriť svoj názor, z toho som sklamaný," neskrýval prekvapenie. KSS sa bude aj naďalej snažiť o zmenu vlády. S vážnymi aktivitami sa podľa neho dá počítať až po druhom kole prezidentských volieb.
Autor: rp