BRATISLAVA - Budúcim slovenským prezidentom sa stane buď Vladimír Mečiar alebo Ivan Gašparovič. V čase, keď bola ich materská strana (HZDS) pri moci, mali vážne spory s SMK. Odmietavo sa postavili voči viacerým požiadavkám národnostných menšín. SMK sa napriek tomu neobáva, že by ich pôsobenie vo funkcii prezidenta mohlo narušiť spolužitie medzi národnosťami.
Predseda strany Béla Bugár tvrdí, že prezident nemá také kompetencie, aby toto spolužitie mohol akokoľvek ovplyvniť. "Každý z nich by sa mal snažiť, aby nezvyšoval napätie," povedal.
Pre predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa bude dôležité, ako sa víťaz bude vo svojom úrade správať. "Určité zmeny u nich nastali, ale samozrejme nezabudneme, ako sa správali pred rokmi."
K výsledku volieb prispela aj pravdepodobne nízka účasť voličov maďarskej národnosti. V okresoch s ich vysokým podielom bola volebná účasť hlboko pod celoslovenským priemerom. V Dunajskej Strede iba 20 percent, čo je najnižšie číslo na celom Slovensku. Na druhom mieste sa umiestnil okres Komárno. Nepomohlo ani to, že SMK odporučila svojim voličom podporiť kandidáta KDH Františka Mikloška.
Bugár vyhlásil, že s takýmto výsledkom aj počítali, ale rozhodujúce boli pre stranu spoločné hodnoty. "Nechodil veľmi na južné Slovensko a ani my sme mu nerobili veľkú kampaň," naznačuje dôvod slabej podpory voličov SMK.
Nízku účasť maďarských voličov považuje politológ Ľuboš Kubín za kľúčovú. "Juh Slovenska ako keby nehlasoval, volili iba Slováci." Pripomína mu to enklávy z problémových krajín, kde časť voličov z politických dôvodov voľby odignoruje. U nás pritom na to nie sú dôvody. Ak by sa ale maďarskí voliči správali rovnako aj vo voľbách v roku 1998, "k žiadnej zmene by nedošlo".
Bárdos si nemyslí, že SMK pri mobilizácii voličov zlyhala. Najväčšou chybou vraj bolo, že koalícia nemala jedného kandidáta. Pripustil, že maďarským voličom chýbal aj maďarský kandidát.
Autor: rp