Balkánsky „syndróm zálivu“: Európa žiada NATO o vysvetlenie

Príbuzní talianskeho vojaka Salvatora Carbonara, ktorý sa zúčastnil na mierovej misii v Bosne, v utorok prostredníctvom talianskeho denníka La Provincia Pavesa informovali, že mladík zomrel 6. novembra 2000 na rakovinu. Podľa Maura Carbonara, brata zosnul


Otec portugalského dôstojníka Huga Paulina, ktorý zomrel po návrate z výkonu služby v portugalskom kontingente mierových síl KFOR v Kosove, ukazuje v Lisabone niektoré talianske denníky. Jeho syn sa stal údajne obeťou ožiarenia uránom, ktorému boli vojaci vystavení. FOTO – TASR/EPA

ého, sa Salvatore dostal do „blízkeho kontaktu s vysoko rizikovými látkami, ktoré zapríčinili leukémiu“. Ako povedal, má niekoľko fotografií svojho brata v blízkosti výzbroje podobnej hlaviciam s ochudobneným uránom, ktoré NATO používalo v Bosne a Kosove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Taliansky minister obrany Sergio Matarella včera odcestoval do Sarajeva, kde sa má informovať o pokračovaní vyšetrovania. Šéf rímskeho kabinetu Giuliano Amato v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka La Repubblica NATO otvorene požiadal o kvalifikované vysvetlenie zdravotného rizika spojeného s použitím ochudobneného uránu. USA používali ochudobnený urán pri výrobe plášťov projektilov, aby sa tak zvýšila prieraznosť strely. Urán pritom mohol po zásahu strely kontaminovať vodu i potraviny.

Salvatore Carbonaro pocítil prvé symptómy ochorenia v máji 1999 – iba tri mesiace po svojom návrate z misie v Bosne.

„Balkánsky syndróm“

Podobný „balkánsky syndróm“ zaznamenali koncom roka v Belgicku. Minister obrany André Flahaut spolu so svojím švédskym kolegom Björnom von Sydon dokonca inicioval spoločné vyšetrenie syndrómu, ktorý postihol vojakov viacerých európskych krajín. V Belgicku pritom zaznamenali u vojakov päť prípadov rakoviny. V Španielsku, ktoré má na Balkáne 32-tisíc vojakov, už leukémii podľahol jeden veterán a stav ďalšieho je kritický. Minulý týždeň o smrti 24-ročného vojaka na následky leukémie informovali aj v Portugalsku. Zomrel iba tri týždne po návrate z Kosova.

SkryťVypnúť reklamu

Talianske ministerstvo obrany, ktoré má v bývalej Juhoslávii takmer 60-tisíc vojakov, však hovorí aj o ďalšej hypotéze vzniku tzv. balkánskeho syndrómu. Môže ním byť i použitie chemických a bakteriologických zbraní srbskou armádou. Takúto verziu by azda mohli potvrdiť pracovníci juhoslovanskej spravodajskej služby (UDBA), ktorá počas oboch vojnových konfliktov podala, čo sa týka ochrany juhoslovanského územia a propagandy, nepochybne excelentný výkon.

Použili Srbi chemické zbrane?

Podľa údajov NATO počas 78-dňového bombardovania Juhoslávie aliancia použila 31 500 uránových hlavíc, z ktorých každá obsahuje 300 gramov rádioaktívneho prvku. Po náraze hlavice veľkou silou na prekážku sa uvoľnia splodiny, ktoré sa usadia v okolí miesta zásahu. Žiarenie z týchto projektilov je údajne hlavnou príčinou leukémie. Vojenské zdroje NATO však trvajú na tom, že súvislosť medzi použitím uránovej munície a ochorením na leukémiu nie je dokázaná.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto je predčasné bez dôkladného lekárskeho a vojenského vyšetrenia obviňovať z úmrtia na rakovinu rakety NATO. Na dôkladnú expertízu je nutná spolupráca s novou juhoslovanskou vládou, ktorá by mala svetovú verejnosť informovať, do akej miery sú obavy z použitia chemických zbraní Srbmi pravdivé.

Vari najlepšie v tejto súvislosti situáciu vystihol brat zosnulého Salvatora Carbonara: „V demokratickej armáde mám predsa právo poznať príčinu smrti svojho brata.“

JURAJ TOMAGA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu