
Otec portugalského dôstojníka Huga Paulina, ktorý zomrel po návrate z výkonu služby v portugalskom kontingente mierových síl KFOR v Kosove, ukazuje v Lisabone niektoré talianske denníky. Jeho syn sa stal údajne obeťou ožiarenia uránom, ktorému boli vojaci vystavení. FOTO – TASR/EPA
ého, sa Salvatore dostal do „blízkeho kontaktu s vysoko rizikovými látkami, ktoré zapríčinili leukémiu“. Ako povedal, má niekoľko fotografií svojho brata v blízkosti výzbroje podobnej hlaviciam s ochudobneným uránom, ktoré NATO používalo v Bosne a Kosove.
Taliansky minister obrany Sergio Matarella včera odcestoval do Sarajeva, kde sa má informovať o pokračovaní vyšetrovania. Šéf rímskeho kabinetu Giuliano Amato v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka La Repubblica NATO otvorene požiadal o kvalifikované vysvetlenie zdravotného rizika spojeného s použitím ochudobneného uránu. USA používali ochudobnený urán pri výrobe plášťov projektilov, aby sa tak zvýšila prieraznosť strely. Urán pritom mohol po zásahu strely kontaminovať vodu i potraviny.
Salvatore Carbonaro pocítil prvé symptómy ochorenia v máji 1999 – iba tri mesiace po svojom návrate z misie v Bosne.
„Balkánsky syndróm“
Podobný „balkánsky syndróm“ zaznamenali koncom roka v Belgicku. Minister obrany André Flahaut spolu so svojím švédskym kolegom Björnom von Sydon dokonca inicioval spoločné vyšetrenie syndrómu, ktorý postihol vojakov viacerých európskych krajín. V Belgicku pritom zaznamenali u vojakov päť prípadov rakoviny. V Španielsku, ktoré má na Balkáne 32-tisíc vojakov, už leukémii podľahol jeden veterán a stav ďalšieho je kritický. Minulý týždeň o smrti 24-ročného vojaka na následky leukémie informovali aj v Portugalsku. Zomrel iba tri týždne po návrate z Kosova.
Talianske ministerstvo obrany, ktoré má v bývalej Juhoslávii takmer 60-tisíc vojakov, však hovorí aj o ďalšej hypotéze vzniku tzv. balkánskeho syndrómu. Môže ním byť i použitie chemických a bakteriologických zbraní srbskou armádou. Takúto verziu by azda mohli potvrdiť pracovníci juhoslovanskej spravodajskej služby (UDBA), ktorá počas oboch vojnových konfliktov podala, čo sa týka ochrany juhoslovanského územia a propagandy, nepochybne excelentný výkon.
Použili Srbi chemické zbrane?
Podľa údajov NATO počas 78-dňového bombardovania Juhoslávie aliancia použila 31 500 uránových hlavíc, z ktorých každá obsahuje 300 gramov rádioaktívneho prvku. Po náraze hlavice veľkou silou na prekážku sa uvoľnia splodiny, ktoré sa usadia v okolí miesta zásahu. Žiarenie z týchto projektilov je údajne hlavnou príčinou leukémie. Vojenské zdroje NATO však trvajú na tom, že súvislosť medzi použitím uránovej munície a ochorením na leukémiu nie je dokázaná.
Aj preto je predčasné bez dôkladného lekárskeho a vojenského vyšetrenia obviňovať z úmrtia na rakovinu rakety NATO. Na dôkladnú expertízu je nutná spolupráca s novou juhoslovanskou vládou, ktorá by mala svetovú verejnosť informovať, do akej miery sú obavy z použitia chemických zbraní Srbmi pravdivé.
Vari najlepšie v tejto súvislosti situáciu vystihol brat zosnulého Salvatora Carbonara: „V demokratickej armáde mám predsa právo poznať príčinu smrti svojho brata.“
JURAJ TOMAGA