Špargľa je náročná na starostlivosť

Špargľa (Asparagus officinalis) je jemná lahôdková zelenina. Zberáme a konzumujeme jej krehké výhonky. Je dietetická a ľahko stráviteľná, obsahuje veľa vody, bielkovín, vlákniny, ale aj vitamínov a minerálnych látok.

Rok pred založením špargľovne začíname s predpestovaním priesad, najlepšie z predklíčeného semena. Vysejeme ho do debničiek alebo do pareniska. Priesady sa môžu predpestovať aj na záhonoch. Semená vysievame do hĺbky 30 milimetrov. Po sejbe povrch mierne utlačíme. Rastliny vzchádzajú v polovici mája. Len čo dosiahnu výšku 10 centimetrov, vyjednotíme ich na vzdialenosť 6 až 10 centimetrov. Počas vegetácie špargľu okopávame a chránime pred chorobami a škodcami. Koncom júla pohnojíme pôdu medzi riadkami liadkovou formou hnojív (10 g/m2). Na zimu zakryjeme rastliny slamnatým hnojom. Na jar nástielku odstránime a pôdu medzi riadkami skypríme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Špargľa si vyžaduje špeciálnu prípravu pôdy. V auguste až septembri zrigolujeme pozemok do hĺbky 70 centimetrov. Súčasne zapracujeme do pôdy 8 až 10 kilogramov maštaľného hnoja na štvorcový meter. Z priemyselných hnojív zapracujeme 70 až 80 gramov superfosfátu, 100 gramov 40-percentnej draselnej soli a síranu amónneho na štvorcový meter. Kyslé pôdy vápnime páleným vápnom v dávke 150 až 200 gramov na štvorcový meter alebo mletým vápencom.

V apríli až máji nasledujúceho roka rastliny vysadíme do jám hlbokých 40 centimetrov alebo brázd, na ktorých dno dáme kompost v 5- až 10-centimetrovej vrstve. Na vysádzanie vyberáme samčie rastliny (majú kvety žltej až červenej farby, samičie sú malé, zelenkasté, biele až žlté), lebo sú úrodnejšie a tvoria viac výhonkov. Samičie rastliny zo záhona odstránime. Ostatné rastliny prihnojíme, okopeme a necháme ich ešte rok na záhone prezimovať.

SkryťVypnúť reklamu

Priesady vysádzame do vopred pripravených brázd vo vzdialenosti 40 až 60 centimetrov od seba. Ich korene rozložíme rovnomerne do kruhu a zasypeme kompostom alebo ornicou. Vegetačný vrchol zasadených priesad zasypeme 8- až 10-centimetrovou vrstvou kvalitného kompostu. Povrch pôdy urovnáme a rastliny zalejeme. Ak sa niektoré rastliny do júna neujmú, podsadíme ich.

Prvý rok po založení udržujeme porast bez burín. Brázdy bývajú dva roky otvorené. Postupne ako rastliny prerastajú na povrch, prihŕňame k nim pôdu. Pri pestovaní zelenej špargle udržiavame povrch pozemku rovný a brázdy nezahŕňame. Prvé tri roky hnojíme v malých záhradkách kombinovanými hnojivami. Na jeseň po skončení vegetácie zeminu odhrnieme a vňať odrežeme tak, aby sme nepoškodili korene. Rastliny zasypeme 5 až 8 centimetrov hrubou vrstvou zeminy alebo slamnatým hnojom.

SkryťVypnúť reklamu

Špargľa je náročná na klímu. Rýchlosť rastu mladých výhonkov ovplyvňuje teplota. Pri nižších teplotách rastú pomalšie a ich chuť sa zhoršuje. Vyhovujú jej hlboké hlinitopiesočnaté pôdy s neutrálnou pôdnou reakciou a dostatkom humusu, s priepustnou spodinou, pretože jej korene prenikajú až do hĺbky šesť metrov. Pozemok má byť chránený pred silnejším vetrom a orientovaný na juh, respektíve juhovýchod, lebo mladé výhonky sa ľahko vylamujú.

RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu