Kwasniewski včera v rozhlase priznal, že "hrozba teroristického útoku je reálna". Nepredpokladá však, že by Poľsko stiahlo svoju armádu z Iraku skôr, ako tam bude stabilizovaná situácia.
Poľsko je na čele medzinárodných jednotiek v Iraku. V ich kontingente sú aj Španieli, ktorí sa po útokoch na vlaky v Madride chcú z Iraku stiahnuť.
V správe z internetu je práve analýza španielskej politiky a výzva priaznivcom al-Káidy, aby na Španielsko zaútočili. Okrem toho je tam aj analýza politickej a spoločenskej situácie v Poľsku.
"Je to veľmi dobre zorganizovaná skupina, ktorá má k dispozícii znalosti, materiály a logistiku. Preto štátne služby čaká ohromná úloha. Vyzývam tiež na ostražitosť občanov," povedal Kwasniewski.
Odsek o prezidentovi sa končí nasledovne: Bude vládnuť do roku 2005, ale možno Alah dovolí a zem ho zhltne skôr. "Nebojím sa. Nie je možné žiť v takomto strachu," reagoval Kwasniewski.
Prezident je naďalej razantne proti stiahnutiu sa poľskej armády z Iraku. "Takéto rozhodnutie by skôr ešte viac povzbudilo na útok, pretože útočí sa vždy na krajiny považované za slabé." Okrem toho by to znamenalo chaos, vojnu a destabilizáciu v regióne.
Otázkou teroristického útoku sa už zaoberal aj vládny krízový štáb: "Existuje reálne ohrozenie útoku prostredníctvom vrtuľníkov a malých lietadiel. Preto zosilníme kontrolu aeroklubov a organizácií zaoberajúcich sa výcvikom pilotov."
Za najviac ohrozené miesta sú považované cirkevné objekty a sídla izraelských inštitúcií. Analytici sa nevedia zhodnúť. Podľa jedných politická situácia v Poľsku pripomína Španielsko: stále sú tam silnejšie strany, ktoré sú proti poľskej prítomnosti v Iraku. Ostatní však upozorňujú, že v Poľsku neexistuje početná moslimská komunita.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME