Aké citlivé sú finančné trhy aj na nepotvrdené informácie či dokonca fámy, sa ukázalo naposledy v stredu. Americký dolár sa oslabil približne o jedno percento v priebehu pár minút potom, čo sa rozšírili špekulácie o infarkte šéfa americkej centrálnej banky Fed Allana Greenspana.
Kým zástupcovia Fedu stihli správy poprieť, nervozita sa rozšírila zo Spojených štátov do Európy.
Informácie o infarkte sa objavili krátko pre 17. hodinou a vzápätí dolár znehodnotil voči viacerým svetovým menám. Greenspan oslávil už 78. narodeniny a stále sa o ňom hovorí ako o druhom najmocnejšom mužovi USA - hneď po prezidentovi.
Dočasný šéf burzy na Wall Street ešte neoddychuje
Dočasný šéf Newyorskej akciovej burzy NYSE John Reed zostane na jej čele ešte ďalší rok. Reed (na snímke) sa stal predsedom správnej rady burzy vlani v septembri, keď nahradil Dicka Grassa. Ten sa vzdal funkcie vinou škandálu okolo výšky prémií, ktoré nemali v histórii burzy obdobu.
Reed už skôr vyhlásil, že má v úmysle sa po kratšom čase opäť stiahnuť a vrátiť sa na odpočinok, ale teraz hovorí, že zatiaľ zostáva. Podľa neho je to vôľa nového manažmentu.
Heinekenu sa zapáčilo v Rusku
Holandský pivovar Heineken chce investovať zhruba 40 miliónov dolárov do výstavby pivovaru v blízkosti ruského Sverdlovska na Urale. Zástupcovia Heinekenu zatiaľ informáciu nechceli potvrdiť, avšak holandské noviny napísali, že rokovania o investícii sú už v záverečnej fáze.
"Rusko sledujeme a skúmame všetky možnosti, nielen v oblasti Sverdlovska," povedala hovorkyňa pivovaru.
Heineken je štvrtým najväčším výrobcom piva na svete podľa objemu predaja. V roku 2002 získal za 350 miliónov dolárov pivovar Bravo International v Petrohrade.
Bertelsmann sa spamätal a plánuje nákupy
Nemecký mediálny gigant Bertelsmann, ktorého aktivity siahajú od vydávania kníh až po televízne vysielanie, sa znovu pustil do hľadania možných akvizícií. "Prešli sme z reštrukturalizačného modu do útočného módu," povedal generálny riaditeľ Günter Thielen. Dodal, že firma v uplynulých troch rokoch znižovala náklady a predávala aktíva, aby zlepšila svoju finančnú situáciu zasiahnutú predchádzajúcou vlnou nákupov.
V USA skúmajú platy mäsových magnátov
Federálni regulátori v Spojených štátoch začali vyšetrovať platy najvyšších manažérov v koncerne Tyson Foods, ktorý je najväčším producentom mäsa v USA. Týka sa to predsedu správnej rady, ďalších riaditeľov a manažérov skupiny.
Komisia začala vyšetrovať, aký plat dostáva generálny riaditeľ John Tyson a jeho otec Don Tyson, bývalý predseda a stále člen správnej rady firmy.
Akcie spoločnosti po zverejnení informácií o vyšetrovaní klesli o necelé tri percentá. Hovorca koncernu odmietol uviesť, o aké vysoké platy v skutočnosti ide.
Švajčiarsko trvá na bankovom tajomstve
BERLÍN - Podľa švajčiarskeho ministra financií Hansa-Rudolfa Merza bude jeho krajina trvať na svojom striktnom zákone o bankovom tajomstve. "Prezradenie informácií o zákazníkovi banky neprichádza do úvahy," povedal Merz po rozhovore s nemeckým ministrom financií Hansom Eichelom. Merz povedal, že Švajčiarsko má dostatok bezpečnostných opatrení na to, aby sa predišlo zneužitiu zákona. Švajčiarsko spolupracuje s medzinárodnými agentúrami, zameranými na boj proti praniu špinavých peňazí, ale mnoho Nemcov si uložilo peniaze na švajčiarske kontá, aby tak unikli nemeckým daňovým úradníkom. (tasr)
Manažér Dynegy dostal za podvody 24 rokov
Falšovanie výsledkov hospodárenia firmy sa nevyplatilo Jamesovi Olisovi z energetickej spoločnosti Dynegy. Sudca v texaskom Houstone ho zaň odsúdil na 24 rokov väzenia. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung poznamenal, že je to zatiaľ najvyšší trest, aký bol kedy v USA udelený za machinácie s hospodárskymi výsledkami veľkej firmy.
Olisa uznali za vinného z viacerých hospodárskych deliktov. Medzi nimi bola aj manipulácia s úverom tristo miliónov dolárov, ktoré niekoľkými podvodnými transakciami nakoniec zapísal do jej bilancie ako hotovostný príjem.