Zamestnávatelia už v súčasnosti nemusia nahlasovať voľné pracovné miesta. "Preto je miest, ktoré uchádzačom môžeme poskytnúť, menej a zväčša sú to miesta, ktoré je ťažké obsadiť," hovorí Šothová.
Tvrdí, že vlani sa z tých, ktorým úrad práce vydal písomné odporúčanie, takto zamestnal každý tretí. "Z celkového počtu zamestnaných v uplynulom roku bol prostredníctvom úradu práce zamestnaný takmer každý ôsmy uchádzač."
Eleonóra Šlepecká z úradu v Komárne hovorí, že sprostredkovať zamestnanie sa im darí, ak sú voľné pracovné miesta a "my máme uchádzačov o zamestnanie, ktorí spĺňajú výberové podmienky zamestnávateľa". Vtedy je podľa nej z 10 uchádzačov umiestnených 6.
Voľné pracovné miesta sa obsadzujú v závislosti od požiadaviek zamestnávateľa na vzdelanie, prax a schopnosti uchádzača o zamestnanie. Podľa Márie Drobuliakovej z úradu v Ružomberku sa dá povedať, že čím je požiadavka na voľné pracovné miesto viac vyšpecifikovaná, tým úspešnejšie je aj sprostredkovanie. Vo výberových konaniach, ktoré robia, majú podľa nej v priemere 77-percentnú úspešnosť prijatia uchádzačov do práce.
"Skúsenosti potvrdzujú, že keď je uchádzač pri hľadaní miesta aktívny, má skôr nádej nájsť a udržať si zamestnania," hovorí Katarína Potocká z úradu v Rimavskej Sobote. Mieru úspešnosti sprostredkovania zamestnania podľa nej ovplyvňuje aj fakt, že na jedno pracovné miesto pripadá veľa uchádzačov o zamestnanie. U nich to koncom februára bolo 292 na jedno miesto. (joč)