Politológ László Öllös povedal, že občania výberom prezidenta rozhodnú, aká osobnosť bude štát reprezentovať a aké hodnoty bude obhajovať. "Prezident nemá právomoc zmeniť politiku vlády napríklad v oblasti zdravotníctva. Je slabým prezidentom. Najdôležitejšou súčasťou jeho právomoci je moc demonštratívna. Prejaví sa v tom, čo povie verejnosti a aké hodnoty bude preferovať. Preto treba uvažovať, kto z kandidátov je schopný obhajovať základné hodnoty demokracie a uplatňovať ich v každej politickej situácii."
Prezidentská kampaň bola nevýrazná. Uchádzači o post hlavy štátu sa stretávali s občanmi v regiónoch, žiadne megamítingy neboli. Nudná kampaň bola vo verejnoprávnej STV, kde sa kandidáti prezentovali len monológmi, polemická diskusia chýbala. Jediný živší duel sa odohral tento týždeň v televízii Markíza, kde sa stretli štyria kandidáti.
Pred piatimi rokmi sa v prvom kole prezidentských volieb zúčastnilo takmer 74 percent voličov. Teraz sú odhady účasti skôr nižšie. "Pred piatimi rokmi bola priama voľba hlavy štátu politická téma, dnes to nie je zásadný problém. Ľudia majú navyše skúsenosť, že prezident výraznejšie nemieša karty," hovorí sociológ Pavel Haulík.
(sp)