BRATISLAVA - Voliči dnes v referende odpovedia na otázku, či chcú, aby poslanci parlamentu skrátili svoje volebné obdobie tak, aby boli predčasné voľby ešte tento rok. S petíciou za vyhlásenie referenda prišla odborová centrála. Aktívne sa pripojili opozičné strany Smer a KSS.
V roku 2000 sa z iniciatívy HZDS uskutočnilo rovnaké referendum. Skončilo sa fiaskom, zúčastnilo sa na ňom len 20 percent voličov. Zo všetkých referend na Slovensku bolo zatiaľ platné len jediné - o vstupe do Európskej únie.
Politológ László Öllös hovorí, že ak bude referendum úspešné, začnú sa vážne spory, do akej miery je výsledok podobného referenda záväzný pre parlament, hoci podľa Ústavy výsledok pre parlament záväzný nie je. Výskumy ukazujú, že väčšina ľudí si praje, aby poslanci rešpektovali referendá. "Ak bude parlament automaticky akceptovať výsledok ľudového hlasovania, vytvorí tým precedens, ktorý sťaží existenciu zastupiteľskej demokracie na Slovensku," mieni politológ.
Hlasovať vo voľbách hlavy štátu a v referende sa bude len jeden deň. V krajinách Európskej únie sú jednodňové voľby bežné. Odpadnú aj problémy s nočným strážením volebných urien. (sp)