Prezident Rudolf Schuster vyhlásil referendum na ten istý deň ako voľbu hlavy štátu, za čo si vyslúžil kritiku, že sa tak prekrýva význam obidvoch udalostí.
Politológ László Öllös povedal, že ak by bolo referendum platné a ľudia by hlasovali za predčasné voľby, fakticky by tak odvolali parlament. Slovensko by sa priblížilo k priamej demokracii, aká bola kedysi v antickom Grécku. "Potom však budeme niesť za to dôsledky," povedal.
Ak bude referendum neplatné alebo odpoveď na otázku bude záporná, občania podľa Öllösa potvrdia formu zastupiteľskej demokracie, akú máme dnes.
Po úspešnom referende by ešte museli poslanci prijať 90 hlasmi ústavný zákon o skrátení štvorročného funkčného obdobia. Zrejme by nastali medzi politikmi hádky, či rešpektovať výsledok referenda a k slovu by sa zrejme dostal aj Ústavný súd.
Referendum bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Prieskumy verejnej mienky síce ukazovali, že nadpolovičná väčšina ľudí prinajmenšom uvažuje, že sa na referende zúčastní, agentúra MVK však odhadla reálnu účasť v intervale od 36 do 43 percent.
V prezidentských voľbách si občania môžu vybrať z 11 kandidátov. Za hlavu štátu bude zvolený ten, kto získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov. Ak sa to nikomu nepodarí, čo je veľmi pravdepodobné, o dva týždne bude druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti, víťazom sa stane ten, kto získa viac hlasov zo zúčastnených voličov.
Nový prezident sa úradu ujme v polovici júna. Prezidentskí kandidáti budú výsledky volieb očakávať väčšinou doma v súkromí. Úradujúci prezident Rudolf Schuster, ktorý tiež kandiduje, je v Košiciach. Návrat do Bratislavy plánuje v pondelok.