BRATISLAVA - Škandálu s fiktívnymi sponzormi sa SDKÚ mohla vyhnúť, keby s nimi spísala darovacie zmluvy. Bol by na nich totiž aj podpis darcu. Z vyjadrení šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu vyplýva, že strana uprednostnila príjmové pokladničné bloky.
Dzurinda pripustil, že pri dokazovaní, že strane dal peniaze naozaj človek, ktorý je na zozname, hoci on sám tvrdí, že ich nedal, "môže ísť o tvrdenie proti tvrdeniu". Príjmové lístky od darcov podpisuje len tá strana, ktorá dar dostala. "My budeme tvrdiť a dokazovať príjmovými dokladmi, že tie peniaze sme prijali," povedal predvčerom.
V KDH uplatňujú systém darovacích zmlúv i príjmových pokladničných blokov. Ústredný tajomník a poslanec Pavol Abrhan povedal, že pri väčších sumách sa snažia spísať darovaciu zmluvu.
Hovorca HZDS Igor Žvach nevedel, aký spôsob prijímania darov uplatňuje HZDS. Ekonomická riaditeľka je práceneschopná a máme si preto počkať na odpoveď do budúceho týždňa.
Len na darovacie zmluvy sa spoliehajú v SMK, ANO i v Smere.
Helena Semanická z ANO povedala, že v minulom roku nedostali žiadny dar a v roku 2002 prijali dary iba formou darovacej zmluvy. ANO však v roku 2002 získala veľkú časť príjmov na členskom, keď len predseda strany Pavol Rusko takto zaplatil 36 miliónov korún. Za rok 2003 dal už len 2,3 milióna korún.
Generálny manažér Smeru a poslanec Igor Federič povedal, že darovacie zmluvy za Smer podpisuje väčšinou predseda Robert Fico. Podľa Federiča Smer vlani prijal od fyzickej osoby len jeden dar v hodnote 20-tisíc a právnické osoby venovali strane v súhrne okolo 330-tisíc korún.
Federič sa prihovoril, aby sa v novele zákona umožnila stranám prijímať dary od sponzorov iba darovacími zmluvami. Od roku 2001 začal platiť zákon, podľa ktorého strany musia svoje správy zverejňovať vrátane mien darcov. "Keby bol zákon v pôvodnom znení, tak dnes by ste nemohli obvolávať nejakých darcov," poznamenal Federič.
Strany musia správy zverejniť
Politické strany sú povinné do 30. júna zverejniť v hromadných informačných prostriedkoch výročné finančné správy na vlastné náklady. Do parlamentu ich museli predložiť do stredy. Nie všetky strany sú však ochotné ich poskytnúť súčasne aj médiám.
SDKÚ, KDH i HZDS oznámili, že majú čas do júna, a preto nám ich nedali. SMK i ANO reagovali ústretovo a so zverejnením nerobili žiadny problém. Poslanec Smeru Igor Federič povedal, že zatiaľ majú v centrále Smeru len jeden originál a v prípade záujmu povedal, že môžeme do správy nahliadnuť. Čoskoro sa podľa neho správa objaví aj na internetovej stránke Smeru, zatiaľ to nie je možné pre stavebné úpravy v centrále strany.
KSS už zverejnila správu na svojej internetovej stránke.
Šéf finančného výboru Farkaš: Nemôžeme kontrolovať darcov
BRATISLAVA - Výročné finančné správy politických strán kontroluje aj parlamentný výbor pre financie, menu a rozpočet. Jeho šéf Pál Farkas povedal, že výbor môže postupovať len podľa zákona a len prekontroluje úplnosť údajov. Medzi nimi sú aj údaje o darcoch.
"Nikto nemôže od nás žiadať, že sa budeme každej osoby vypytovať, či poskytla, alebo neposkytla dar," povedal Farkas.
Ďalší člen finančného výboru poslanec Sergej Kozlík z HZDS povedal, že poslanci sa zapodievajú úplnosťou správ, čo však neznamená ich hĺbkové preverovanie. To je podľa neho skôr úlohou audítorov. Kozlík však pripustil, že bude asi bude potrebné lepšie v zákone definovať podmienky sponzoringu strán.
Strany predkladajú výročné finančné správy do parlamentu do konca marca kalendárneho roka. Ak správa neobsahuje všetky potrebné údaje alebo nie sú úplné, strany môžu nedostatky odstrániť do konca októbra. Ak nedôjde k náprave, ministerstvo financií môže strane pozastaviť vyplatenie štátneho príspevku. Môže jej tiež uložiť pokutu do 100-tisíc korún.
Autor: sp