Nový francúzsky minister financií Nicolas Sarkozy (vľavo) sa zdraví so svojím predchodcom Francisom Merim. FOTO - REUTERS
Otrasený premiér Jean-Pierre Raffarin ponúkol začiatkom týždňa Chiracovi demisiu. Rozhovory o novej vláde trvali tri dni, počas ktorých chodil premiér z Matignonského paláca, kde sedí vláda, do Elyzejského, kde sedí prezident, cez záhrady, aby unikol tlači. V stredu sa Francúzsko dozvedelo výsledok.
Ministrom financií je Nicolas Sarkozy, minister vnútra v bývalej Raffarinovej vláde, ktorý len prednedávnom vyhlasoval, že jeho boj so zločinom sa neskončil. Nahradil nevýrazného technokrata Mera, ktorého socialisti kritizovali za príliš reštriktívnu politiku.
Náročné ministerstvo financií a priemyslu sa môže stať Sarkozymu osudným - čo by sa Chiracovi hodilo, pretože rázny minister je jeho pravdepodobným rivalom v prezidentských voľbách v roku 2007.
Neočakávanou zmenou, ktorá prekvapila skôr svet ako Francúzsko, je odchod Dominiqua de Villepin z postu šéfa diplomacie na ministerstvo vnútra. Villepin je Chiracovým stratégom, strojcom jeho úspechu v roku 1995 a autorom šialeného ťahu, keď v snahe zachrániť prezidenta navrhol rozpustiť Národné zhromaždenie a obetovať tak celú republikánsku pravicu. Socialistický poslanec Arnaud Mentenbourg označil de Villepinovu nomináciu na vnútro za nebezpečný ťah: "Je autorom viacerých tieňových operácií a jeho pôsobenie na vnútre môže byť nebezpečné."
Novým ministrom zahraničia sa stal eurokomisár pre regionálny rozvoj Michel Barnier. Známy euronadšenec môže zmeniť pozíciu Francúzska v Európe a zvýšiť záujem Francúzov o európsku politiku. Jeho nominácia nie je náhodná, Chirac počíta s jeho aktívnou účasťou v európskych voľbách.
Nominácia novej vlády vyvoláva v radoch ľavicovej opozície nevôľu. Predstavitelia socialistov, zelených a komunistov tvrdia, že Chirac nepočul odkaz voličov z minulého víkendu a pokračuje v klanových hrách, ktoré mu majú zaistiť dostatok obetných baránkov až do budúcich prezidentských volieb.
Poslanec Montenbourg, ľavicový euroskeptik, ktorý po voľbách žiadal rozpustenie parlamentu a vypísanie nových volieb, hovorí o kolektívnom znásilnení francúzskeho voliča.
Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že súčasná vláda má vydržať do európskych volieb; v prípade ďalšej porážky pravice sa novým premiérom stane Dominique de Villepin.
Ako povedal premiér Raffarin, úlohou vlády bude pokračovať v bolestivých reformách. V krajine so 63-percentným zadlžením a 4-percentným deficitom verejných financií sú reformy nevyhnutné aj podľa ľavicovej opozície.
Nový kabinet však bude venovať viac prostriedkov na podržanie obetí reforiem-nezamestnaných, slobodných matiek a mladých ľudí.
PRE SME - MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg