Aj táto fotografia môže zmeniť prístup Američanov k vojne v Iraku: na moste visia zhorené telá obetí útoku na americký konvoj. FOTO- REUTERS
Lynč môže znamenať prekročenie hranice, po ktorú je americká verejnosť ochotná akceptovať angažovanie sa v Iraku.
Lynč tiež znamená, že teórie americkej generality, že za útokmi v Iraku sú medzinárodní teroristi, majú slabé miesta. Američanov zabili a obesili obyčajní ľudia. Na tom nič nemení ani fakt, že sa stále nevie, kto dav podnecoval a kto mal informácie, kedy Američania do Fallúdže dorazia.
Americké televízie vysielali zábery rozskúskovaných spálených tiel visiacich z mosta či sfanatizovaného davu v "soft" verzii. Mediálni analytici tvrdia, že napriek tomu na americkú verejnosť môžu mať rovnaké účinky ako fotografia nahého vietnamského dievčatka po útoku napalmom či zábery na telá amerických vojakov ťahané po uliciach somálskeho Mogadiša. Po ich zverejnení zosilnel tlak verejnosti na washingtonskú administratívu a viac či menej prispeli k tomu, že Američania sa z Vietnamu a Somálska začali sťahovať.
"Také obrázky sú ako megafóny. Kričia, aké je to byť Američanom v Iraku," povedal denníku Los Angeles Times Gordon Admas, predstaviteľ predchádzajúcej Clintonovej administratívy. Uvedomuje si to aj súčasné osadenstvo Bieleho domu a vyzýva novinárov, aby boli zodpovední.
Televízia ABC ukázala zrejme najviac: "Ak sa budeme snažiť robiť vojnu čistejšou, ako je, pustíme sa ľahko do ďalšej," napísal divákom na inernet producent televízie Leroy Sievers.
Lynč vo Fallúdži otriasol aj americkým presvedčením, že za útoky proti ich vojakom a civilistom v Iraku je zodpovedný medzinárodný terorizmus a sú súčasťou globálnej vojny proti nemu. Vo Fallúdži dav viedla nenávisť, pomstychtivosť, vybičované vášne, nacionalizmus. Tak to reportérovi New York Times vysvetľovali miestni. Hovorili tiež, že je to iná vojna a bude trvať roky.
"Zabrali našu krajinu a nedali nám nič. Prišli zaviesť demokraciu a je tu len zabíjanie a násilie," povedal plukovník bývalej Saddámovej armády Mehamdy. Iní obyvatelia Fallúdže však boli šokovaní a opakovali: islam to zakazuje.
V každom prípade je Fallúdža medzník. Podľa vojenských analytikov naznačuje, že okrem veľkých teroristických útokov čaká Irak pred 30. júnom, keď majú Američania odovzdať moc Iračanom, aj séria "partizánskych" akcií, bojov muža proti mužovi a lynčov. Tam by sa viac mali prejaviť Saddámovi verní, od ktorých Američania odvrátili pozornosť potom, čo im globálny terorista Zarkáwí napísal, že v Iraku rozpúta občiansku vojnu.
Iné názory však hovoria, že aj Fallúdža je dielom globálnych islamistov. Po hrôze v Madride vraj chcú odkázať Bushovi, že peklo môžu pripraviť aj americkým civilistom.