Zástupca OSN pre rokovania o Cypre Alvaro de Soto ukazuje, ako by mal Cyprus vyzerať po zjednotení. FOTO - REUTERS
Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa pokúšal prehovoriť lídrov do poslednej chvíle. V stredu večer však v švajčiarskom letovisku Bürgenstock oznámil: rozhodne referendum.
Ak cyperskí Gréci a Turci odsúhlasia plán federalizácie ostrova, stane sa celý Cyprus súčasťou únie, v opačnom prípade vstúpi do únie iba jeho južná, teda grécka časť. Tureckú severocyperskú republiku, vyhlásenú v roku 1983, deväť rokov po okupácii časti krajiny tureckou armádou, totiž dodnes ani jeden štát s výnimkou Turecka neuznal.
Deväť dní trvajúce rokovania priniesli posun v zblížení postojov oboch strán. Zároveň však odkryli pretrvávajúce problémy, predovšetkým je to otázka návratu asi 160-tisíc gréckych utečencov, ktorí po okupácii severnej časti opustili svoje domovy.
Turecká strana vyhlásila, že jej predstavitelia dosiahli maximum. Turkov pochválil aj predstaviteľ únie na rokovaniach, komisár Günter Verheugen. To by mohlo mať pozitívny dosah na pokračovanie rokovania o pristúpení Ankary k únii.
Po rokoch úsilia o zjednotenie ostrova sú však nakoniec mierne rozčarovaní cyperskí Gréci. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že ľudia považujú ústupky voči Turkom za priveľké. Nepáči sa im predovšetkým, že turecká armáda by mohla naďalej zotrvať na cyperskom území, a že grécki utečenci by sa mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov iba v obmedzenom počte.
Grécky pravoslávny biskup Pavlos v gréckej televízii ANT 1 povedal: "Nemôžeme akceptovať plán, ktorý legalizuje tureckú inváziu."
Plán vychádza z predstavy existencie federálneho či konfederatívneho celku. Teda dvojštátia so spoločnou vládou. Podobný útvar existuje v súčasnosti iba na Balkáne, spája Srbsko s Čiernou Horou.
Cyperskí Gréci a Turci sa budú rozhodovať celkom opačným spôsobom ako svojho času Česi a Slováci. Rozdiel je aj v tom, že o zjednotení budú môcť rozhodnúť v referende.
Chronológia
1918 Anexia Veľkou Britániou.
1960 Vyhlásenie nezávislosti Cypru.
1963 Grécko-cyperský prezident Makarios navrhne ústavné zmeny, tie rušia etnický princíp deľby moci, prvé nepokoj.
1964 Boje pokračujú, prvá vláda bez účasti Turkov, príchod mierových síl OSN.
1967 Vojenský puč v Grécku.
1974 Pokus o prevrat s krytím vojenskej junty v Aténach. Pučisti chcú spojenie s Gréckom.
Turecká invázia na Cyprus. Prevrat zlyhá. Vojenská junta v Grécku padne. Turci okupujú tretinu ostrova.
1983 Rauf Denktaš vyhlási samostatnú tureckú republiku na severe Cypru. Uzná ju iba Turecko.
1998 Cyprus začne rokovať o členstve v EÚ.
2002 Začnú sa rokovania o zjednotení Cypru. (r)
Autor: Jaroslav Rozsíval