Ak strana získala viac ako tri percentá hlasov vo voľbách, dostávala od štátu príspevok 60 korún, nový zákon hovorí o percente z priemernej mesačnej mzdy v predvolebnom roku. Dnes by išlo asi o 144 korún za hlas.
Poslanec Smeru Igor Federič hovorí, že skôr ako strany dostanú od štátu viac peňazí, mal by zákon dôsledne upraviť aj ich kontrolu. Poslanec KDH Pavol Minárik si myslí, že prísna kontrola je dôležitá, za dôležité však považuje aj to, aby strany dostávali dosť peňazí z verejných zdrojov.
Príspevky od štátu sú považované za najčistejší príjem strán. (sp
1999 - Strany nechceli uvádzať mená ľudí, ktorí ich činnosť sponzorovali. Odvolávali sa na zákon, podľa ktorého meno darcu, ktorý daroval menej ako 10-tisíc, nemuseli zverejniť.
2000 - Najviac darov získala SOP (16 miliónov), druhá SDKÚ 9 miliónov. SOP väčšinu darov podľa správy venovali fyzické osoby. Denník SME písal, že stranu obdarovali aj celé rodiny - jedna venovala až 600-tisíc. Vo výročnej správe strany uvádzali iba takých darcov, ktorí za rok venovali viac ako 50-tisíc alebo jednorazovo viac ako 10-tisíc. Podľa zdrojov zvnútra strán sa ustanoveniu dalo vyhnúť tak, že suma sa rozpísala na viac darcov.
2002 - vo volebnom roku strany prišli o darcov. Niektorí politici hovorili, že preto, lebo mená darcov či názvy firiem sa objavili v médiách, ako to stanovila nová právna úprava. SDKÚ nedostala žiadny dar od súkromnej firmy. Namiesto darov sa pozornosť sústredila na členské príspevky. Rekordné členské 36 miliónov korún zaplatil šéf ANO Pavol Rusko. Členské sa nezdaňuje, strana teda ušetrila. (sp)