ho centra pre rasizmus a xenofóbiu.
Toto zistenie je v rozpore s predchádzajúcimi citáciami zo správy organizácie z novembra minulého roka, ktorá za hlavných páchateľov antisemitských útokov označovala európskych moslimov a propalestínske skupiny. Publikáciu správy vtedy Európska únia, pod ktorou centrum pracuje, zastavila, pretože nebola "politicky korektná".
K textu sa však dostal denník Financial Times, zverejnil ho a spôsobil tak roztržku medzi európskymi židovskými organizáciami a Bruselom. Európski Židia vtedy označili úniu sa antisemitskú.
Európsky židovský kongres (EJC) ostro kritizoval súčasné znenie správy: "Nemôžeme povedať, že väčšina útokov pochádza od mladých bielych mužov. Je to v úplnom rozpore s policajnými aj súdnymi štatistikami," povedal Financial Times predstaviteľ EJC Serge Cwangejbaum.
Správa tiež konštatuje, že okrem Francúzska antisemitské útoky pribúdajú v Holandsku, Veľkej Británii, Belgicku a Nemecku. Zriedkavé sú v Španielsku, Rakúsku, Taliansku a Grécku, kde sú však antisemitské poznámky "výnimočne jedovaté". (mik, reuters)