Surovosť arogantných, ktorá rozdelila Československo, sa postupne rozmnožila v oboch krajinách rovnakým dielom. Český týždenník Respekt, ktorý nežne napísal, že tamojšia vláda sa správa korupčne, čelí jej surovej hrozbe, že za to zaplatí. 170 miliónov českých korún.
České médiá razom prirovnali premiéra Zemana k Mečiarovi, hoci tento skromný Slovák žiadal pred rokmi pre seba a vládu od SME len úbohých 5 miliónov korún slovenských.
Majú však pravdu, že podobnosť nie je v sume, ale v náraste surovosti. A v korupcii.
Odlišnosť národnej identity českých a slovenských politikov začína byť v takom hlbokom tieni ich oslnivej podobnosti, že je načase opäť sa pýtať na zmysel ich pôvodného delenia.
A to platí aj pre české a slovenské médiá. Železný môže na Slovensku úspešne súťažiť s Ruskom práve preto, že sa obaja podobajú politikom. Čím sú surovejší, tým viac divákov aj voličov v oboch krajinách ich sleduje a nasleduje.
Zvaľovať vinu za dnešné pomery na dávne delenie Československa však nemá zmysel. Tie sa napríklad práve teraz zhoršujú preto, lebo pod vplyvom vojnovej atmosféry taký vývoj podvedome očakávame. To umožňuje politikom popustiť posledné uzdy slušnosti.
Týždenník Respekt sa surovosti, na rozdiel od politikov a mnohých médií, úspešne bráni už od svojho vzniku. Nezmenila ho ani hrozba komercie, ani oprávnený pocit intelektuálnej prevahy, ktorému tak neoprávnene podlieha premiér Zeman.
Tá surovosť, ktorá nás opäť začína spájať, hoci pôvodne nás oddelila, má však aspoň jednu príjemnú odvrátenú stránku. Aj pre Slovensko je ňou útecha, že Zeman odíde a Respekt zostane.
Autor: Martin M. Šimečka