BRATISLAVA – Poslanec zelených Anton Juriš vyzval včera na presadenie volebného práva už pre 16-ročných. Juriš povedal, že dáva tento návrh ako námet do diskusie opozičnému HZDS, ktoré chce po ďalších voľbách robiť zmeny v ústave.
Diskusia o volebných pravidlách sa začala pri návrhu Roberta Fica, ktorý predložil novelu volebného zákona. Parlament ju však včera zamietol. Fico odporučil, aby sa kvórum potrebné na vstup strany do parlamentu zvýšilo z piatich na sedem percent voličskej podpory. Koalícia dvoch alebo troch strán by podľa návrhu potrebovala aspoň 14 percent a koalície zložené aspoň zo štyroch strán by museli získať najmenej 21 percent.
Fico kritizoval fakt, že súčasný volebný systém umožňuje veľkú anonymitu poslancov a že 60 až 70 percent poslancov verejnosť nepozná. „Bolo by lepšie pre parlament, keby poslanci boli volení rovnako ako starostovia alebo primátori. Malé strany zistili, že je výhodnejšie byť „príživníkom“.
Proti Ficovej novele vystupovali najmä poslanci menších strán. Juriš tvrdil, že stabilita politického systému nespočíva vo výške prahu na vstup do parlamentu, ale v dodržiavaní dohôd.
Ján Cuper z HZDS povedal, že na Slovensku sa každý tvári ako mesiáš a zakladá novú stranu a „to, aby sa zaradil do iného subjektu, hodnotovo príbuzného, mu ani nenapadne“. Podľa Jaroslava Slaného (SDK) suverénnu politiku s hodnotovou orientáciou môžu robiť len strany, ktoré majú podporu aspoň 20 percent. Poslanec SOP Peter Finďo povedal, že politika je aj o moci, nielen o hodnotách. Podľa neho snaha presadiť Ficovu novelu spočíva skôr v záujme o moc, a nie o hodnoty.
Fico verejne vyzval šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, aby sa pozrel na spôsob prerozdelenia finančných prostriedkov pre SDK za voľby. Podľa neho sa s prostriedkami štátu nakladá v rozpore so zákonom, pretože SDK následne prerozdeľuje financie pre materské strany, ktoré vo voľbách nekandidovali. Šéf KDH Pavol Hrušovský Ficov názor odmietol s tvrdením: „Tak ako kedykoľvek predtým, aj teraz sa snaží populistickým spôsobom prezentovať.“ (sp)