LONDÝN, BRUSEL - Veľká Británia svoj boj so slintačkou a krívačkou stále prehráva. Vyskytli sa ďalšie prípady a celkový počet fariem a jatiek, na ktorých bolo toto ochorenie oficiálne potvrdené, sa zvýšil na 32. V Európe vyhlásili pohotovosť. Všetci sa boja, že by sa nákaza mohla preniesť aj na kontinent.
Nákaza sa už pravdepodobne preniesla do Írska. Včera poslali na jatky 250 ovcí zo Severného Írska. Nakazené zvieratá objavili na farme tesne pri hranici s Írskom. Aj preto sa šíri panika, že zasiahnutá je aj táto krajina. Včera potvrdili, že okrem Anglicka a Severného Írska sa epidémia objavila už aj v Škótsku.
Kontinent je zatiaľ nedotknutý. S veľkým napätím sa však čaká, či sa neobjaví správa o prvom ohnisku nákazy. Väčšina európskych krajín sa začína pred nákazou brániť a cestujúcich z ostrovov podrobujú dezinfekcii.
Európska komisia nakázala členským krajinám únie, aby urýchlene vystopovali dobytok, ktorý v minulých dňoch priviezli z ostrovov. V Belgicku našli 2000 kusov, ktoré doviezli od 1. februára. Všetky okamžite utratili a zničili. Francúzsko začalo dezinfikovať autá prichádzajúce z druhej strany Lamanšského prielivu. Zo strachu pred rozšírením nákazy vyhubí Francúzsko až 50-tisíc zvierat.
Komisár David Byrne potvrdil, že veterinárne služby v EÚ majú k dispozícii 30 miliónov dávok očkovacej látky proti slintačke a krívačke. Nasadia ich, len čo by sa choroba začala šíriť na kontinente. „Očkovanie je posledným útočiskom,“ upozornil komisár.
Hlavný britský veterinár John Scudamore včera povedal, že očakáva, že sa objavia ďalšie nakazené farmy a celá kríza môže trvať aj mesiace.
Podľa odborníkov by epidémia slintačky a krívačky pre írske hospodárstvo znamenala katastrofu, pretože poľnohospodárstvo je veľmi dôležitou súčasťou ekonomiky. Nepríjemné by to však bolo aj pre Britániu. Mnohé britské obchody sa spoliehajú na to, že zásoby mäsových výrobkov v tomto období budú vo veľkej miere dovážať práve z Írska. (čtk, r)