
Radi sem chodíme, povedal prezidentovi Havlovi v Prahe Rudolf Schuster. FOTO - ČTK
PRAHA - Prezident Rudolf Schuster sa v Prahe poďakoval za podporu v našom úsilí o integráciu do NATO a EÚ. Schuster, ktorý včera začal dvojdňovú oficiálnu návštevu Českej republiky, v Prahe hovoril so svojím českým kolegom Václavom Havlom, s predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedami oboch snemovní parlamentu Václavom Klausom a Petrom Pithartom.
„Väčšina našich bilaterálnych vzťahov je už dávno upravená príslušnými zmluvami. Sú tam niektoré citlivejšie veci, ktorých sme sa dotkli, no hovorili sme spolu o širších celoeurópskych otázkach, zvlášť o európskej integrácii a o perspektíve Slovenska začleniť sa do európskych organizácií,“ povedal český prezident Havel.
Havel vyjadril absolútnu podporu vstupu Slovenska do NATO. „Je to v našom záujme, ako aj v záujme visegrádskej skupiny.“ Havel podporil aj spoločný vstup krajín Visegrádskej štvorky (V4) do Európskej únie. Podľa Havla, hoci malo Slovensko určité zdržanie počas Mečiarovej vlády, všetko nasvedčuje tomu, že sa snaží dohnať zameškané aj v integrácii do Európskej únie. „Veríme, že Slovensko bude čoskoro medzi tými, ktorí budú v roku 2002 hotoví so (vstupnými) rokovaniami.“
Prezident Schuster sa Havlovi poďakoval za to, že neustále poukazuje na nesúťaživý charakter integrácie do EÚ medzi jednotlivými kandidátmi. Pri tejto príležitosti Schuster poukázal na to, že „kandidátske štáty by nemali medzi sebou súperiť, ale snažiť sa o to, aby tam čo najskôr bola celá visegrádska skupina“. Slovenský prezident otvoril pri rokovaniach aj problém v súvislosti s budovaním schengenskej hranice (vonkajšej hranice EÚ) medzi ČR a SR v prípade skoršieho vstupu Prahy do únie. „Myslím si, že by to bol krok späť,“ povedal Schuster.
Havel k tomu dodal, že pokiaľ Brusel vyslovene nedá ČR, Poľsku a Maďarsku v tejto otázke nejaké ultimátum, bolo by úplne nezmyselné schengenskú hranicu budovať. Aj keby Slovensko nebolo prijaté do EÚ spolu s nami, tak by bolo vhodné vytvoriť prechodný systém tak, aby tam tá hranica nebola.
Prezident na záver uviedol, že s Rudolfom Schusterom spolu hovorili aj o situácii na Balkáne, zvlášť po nedávnej návšteve prezidenta JZR Vojislava Koštunicu v Bratislave. Taktiež sa poďakoval za pomoc slovenskej diplomacii vo veci zadržania českých občanov na Kube.
Počas stretnutia s predsedom českej vlády Milošom Zemanom sa prezident Schuster rovnako dotkol otázky hranice medzi ČR a SR, kde okrem iného konštatoval, že Zeman povzbudil slovenskú diplomaciu, aby svoje záujmy presadzovala v Bruseli razantnejšie. Česká strana otvorila aj otázku dodávky podzvukových lietadiel, ktoré ČR vyrába a ktoré sú podľa slovenského prezidenta vyhovujúce pre výcvik slovenských pilotov.
PRE SME - MAROŠ NIČ