
Paul Riek sa chystá preskúšať štartovanie svojho automobilu po tom, ako naň počas zemetrasenia v centre Seattlu spadli tehly z priľahlej budovy. Automobil zaparkoval len na chvíľu, keď išiel urobiť menší nákup. FOTO - TASR/AP
v spoľahlivo odradia.
Mohutné stredajšie zemetrasenie, so silou 6,8 magnitúda, prinútilo miestnych obyvateľov vybehnúť z mrakodrapov v centre. Niekoľko hodín predtým, počas nepokojov na námestí Pioneer, hospitalizovali desiatky ľudí, ktorí príliš burlivo prežívali oslavy fašiangového utorka. Kým sa sypali tehly po 45-sekundovom zemetrasení, davy ľudí zúrivo vyťukávali čísla svojich blízkych na mobilných telefónoch. Väčšina ľudí si však vypočula len obsadzovací signál - miestne telefónne systémy zlyhali pod náporom telefonátov. Katie Yahnsová si utierala slzy stojac v rade pred telefónnym automatom pred obchodom so starožitnosťami, kde pracuje. „Utekalo sa strašne ťažko, človek doslova strácal zem pod nohami,“ hovorí Yahnsová, ktorá sa najskôr ukryla pod stôl a potom vybehla na ulicu, kde sa predierala pomedzi padajúce sklo a tehly. Zemetrasenie zanechalo po sebe okrem kôp pôdy na cestách aj veľké trhliny, popraskané piliere mostov a autá zasypané komponentmi stavieb s veľkosťou balvanov.
Vyše 100 obyvateľov zranených pri otrasoch sa na pohotovostných oddeleniach nemocníc stretlo s desiatkami obetí fašiangových nepokojov. Tieto nepokoje, v poradí tretie za posledných 15 mesiacov, boli len slabým odvarom pouličných demonštrácií počas zasadania WTO v roku 1999. Zemetrasenie bolo síce silné a postihlo plochu veľkej rozlohy, škody sú však relatívne zvládnuteľné. Pravdepodobne vďaka rozsiahlemu programu opatrení pre prípad zemetrasení, ktorý sa začal uplatňovať pred 20 rokmi. „Myslím, že sme to zvládli. Zatiaľ to vyzerá, že všetko funguje,“ povedal starosta Seattlu Paul Schell reportérom. No obyvatelia mesta to celkom tak necítia.
Zemetrasenie, najhoršie za 52 rokov, vyvolalo všeobecnú paniku, zvlášť v prvých okamihoch, keď pracovníkov v kanceláriách hádzalo zboka nabok a potom ich vystrelilo von alebo dopadli ešte horšie. „Och, božemôj! Manžel! Pracuje v Columbia Tower!“ kričala jedna žena. Budova Columbia Tower je 76-ročná dominanta, najvyššia na západnom pobreží USA.
(reuters, r)