
FOTO - ARCHÍV
Ten chlapík sa vo svetovej politike zjavil ako blesk z jasného a poriadne červeného neba. Pri moci bol len šesť rokov (1985 - 1991), ale za ten čas sa aj vďaka nemu svet úplne zmenil. Bol neuveriteľne slávny. Ľudia doňho v osemdesiatych rokoch vkladali veľké nádeje. V deväťdesiatych rokoch sa z politiky neslávne vytratil, jeho charizma prestala fungovať. Vplyv sa stratil. Michail Gorbačov mal včera 70 rokov. „Dožil som sa ‘stredného veku‘. Pre bývalých členov politbyra to nič nie je,“ povedal žartom. Narážal na vek bývalých straníckych vodcov, medzi ktorými kedysi pôsobil.
Gorbačov vo svete veľkej politiky najskôr šokoval Margaret Thatcherovú - britskú premiérku a povestnú „železnú lady“. Až potom došlo na ľudí z komunistického bloku, ktorým aspoň čiastočne odomkol ústa.
Keď v roku 1984 ešte iba ako tajomník ústredného výboru sovietskych komunistov pricestoval do Londýna, vzal so sebou manželku Raisu. To vtedajší komunistickí hodnostári nerobili. Raisa bola nielen dobre oblečená, ale aj schopná diskutovať po anglicky! A Gorbačov? „Boli sme všetci veľmi prekvapení,“ napísala vo svojich pamätiach britská premiérka.
Nemohli sa na neho vynadívať. Mal na sebe oblek anglického džentlmena. Čakali aparátčika bez názoru a naraz prišiel muž, ktorý mal názory aj nezvyčajnú charizmu. Aj keď sa už vtedy šepkalo, že po smrti predchádzajúcich komunistických bossov Brežneva a Andropova, vyberie politbyro na najvyššiu priečku niekoho mladšieho, musel ešte zomrieť Černenko, aby sa tak naozaj stalo.
Jeho kandidatúru navrhol Andrej Gromyko, dlhoročný minister zahraničia. Práve v tom čase sa medzinárodná situácia výrazne zmenila. Americkým prezidentom bol republikán Ronald Reagan. Keď označil Sovietsky zväz za „ríšu zla“ a navrhol projekt hviezdnych vojen, Moskva nemala iné východisko než so západom spolupracovať. Ďalšiu vlnu výdavkov na zbrojenie už ich pseudoekonomika nemohla uniesť. Vypočuli teda slová vplyvného člena politbyra Gromyka a Gorbačov nastúpil na najvyšší komunistický trón.
Povesti o tom, že Gorbačov bol zradcom komunizmu, ako to včera pre SME povedal nepolepšiteľný dogmatik Jakeš, sú iba rozprávkami pre starcov. Gorbačov bol komunista a neprišiel na najvyšší post, aby komunizmus zlikvidoval. Chcel ho iba zreformovať, zotrieť vnútorný náter stalinizmu, chcel veľký štát priblížiť svetu, ako sa o to voľakedy pokúsil cár Peter Veľký.
Gorbačov dokonca nezamýšľal ani rozbiť Sovietsky zväz. To tvrdí aj dnes ako svieži dôchodca, ako muž, ktorý doma už dávno nie je prorokom, ktorý sa nehanbil účinkovať v reklame na americkú pizzu. Dnes má vlastnú nadáciu, píše a vydáva knižky a vedie politickú stranu so sociálnodemokratickým zameraním. Jej politické šance sú však nulové, a tak teraz trochu načrel aj do žurnalistiky.
Reformu systému začal v roku 1985 čarovnými slovíčkami: perestrojka a glasnosť, prestavba a otvorenosť! Dve slová, ktoré sa naučili dokonca aj americkí politici. Lenže nešlo iba o slová, išlo o ich obsah. Spustili lavínu, ktorá napokon rozprášila prežitý systém v Sovietskom zväze, aj v celom jeho impériu.
Väčšina Rusov dnes perestrojku nepovažuje za jeho zásluhu. Gorbačova obviňovali, že im vzal relatívny blahobyt a zakázal piť vodku. Vytýkali mu aj vojenské zásahy vo Vilniuse, v Baku a Náhornom Karabachu. Faktom je však aj to, že zastavil vojnu v Afganistane a dal novinárom pomerne veľkú slobodu.
Zo zabudnutia a nepriazne ho v Rusku (v prezidentských voľbách v roku 1996 nezískal ani jedno percento hlasov) vytiahla až smrť jeho milovanej manželky Raisy v roku 1999. Ľudí v jeho krajine dojalo, keď stál nad jej hrobom a plakal.
Keď sa dostával k moci, na moskovských trhoviskách sa vraj staré „bábušky“ prežehnávali. Od narodenia mal na temene hlavy červený fľak, ktorý mu dodával podobu mystika, muža, ktorý aj niečo mystické vyvedie. Vyviedol…Nemohol byť pri moci navždy, ako jeho predchodcovia. Stal sa napokon prvým, ale aj posledným sovietskym prezidentom a potom ho revolúcia, ako to už býva, začala požierať. Prežil pokus o vojenský prevrat, ale neprežil zákulisné ťahy Jeľcina, novodobého ruského cára. Dnes obhajuje Putina a vraví, že svet sa môže ocit-núť na prahu novej studenej vojny. Toho obdobia, ktoré pomáhal odstrániť s Reaganom, ale aj s Bushom seniorom a Margaret Thatcherovou.
Tá po skončení jeho prvej návštevy Londýna pred sedemnástimi rokmi novinárom, ktorí mu dali populárnu prezývku Gorby, povedala. „O pánovi Gorbačovovi budeme ešte určite veľa počuť.“ Nemýlila sa.
MICHAL HAVRAN
V utorok - Andrzej Wajda