Nemecko obchádza strašiak hospodárskej recesie. Ešte je čas nebezpečenstvo odvrátiť, ale niečo sa musí stáť, tvrdí šesť tzv. mudrcov, predstaviteľov najlepších ekonomických ústavov Spolkovej republiky. Dvakrát do roka – na jar a na jeseň – predstupujú pred verejnosť, aby informovali o svojich poznatkoch o vývoji nemeckého hospodárstva. Obsiahlu štúdiu potom odovzdávajú spolkovému kancelárovi.
Ani tento rok to nebolo inak. Tentoraz však nebolo jesenné posolstvo príliš radostné. Nemecko stojí podľa mudrcov na pokraji hospodárskej recesie. Tento rok vzrastie hospodárstvo len o 0,7 percenta. Ak sa urobia opatrenia, ktoré navrhujú, mohol by v budúcom roku predstavovať nárast 1,3 percenta. Ale sotva rozbor zverejnili, už niektorí odborníci spochybňujú jeho výsledky. Šéfekonóm veľkej Hypovereinsbank v Mníchove Martin Hüfner tvrdí, že v roku 2002 počíta s rastom nemeckej ekonomiky len o jedno percento. So šiestimi mudrcmi sa Hüfner zhoduje, že situácia by sa mohla ešte výrazne zhoršiť, keby prišlo v budúcich týždňoch k ďalším teroristickým útokom.
Liekom, ktorý ponúka šesť mudrcov, je zaviesť už v budúcom roku ďalší stupeň daňovej reformy do praxe a nečakať, ako to chce spolková vláda, až na rok 2003. Prispieť ku konsolidácii môžu aj odbory, keď nebudú mať zvlášť veľké požiadavky na zvýšenie platov a miezd alebo na ďalšie skracovanie pracovného času. Konečne by sa malo uvažovať, či by nebolo vhodné oživiť investície.
Odpoveď na štúdiu dal už o niekoľko hodín spolkový kancelár Gerhard Schröder. „Nesmieme recesiu privolať rozprávaním o nej,“ povedal na porade sociálnodemokratických hospodárskych expertov v Lipsku. Schröder rovnako ako spolkový minister financií Hans Eichel odmietol urýchliť daňovú reformu a nesúhlasí ani s novými štátnymi subvenciami. „Nebudeme rozhodne robiť nové dlhy,“ vyhlásil minister Eichel.
Už teraz sa množia pochybnosti, či bude Eichel rovnako rozhodný, až sa v krátkom čase zistí, ako poklesli štátne príjmy z daní podnikov.
Šiesti mudrci, spolkový kancelár Schröder ani jeho minister financií Eichel nepolemizovali o jedinej predpovedi. Zhodli sa, že sa rozhodne nepodarí znížiť nezamestnanosť a sociálne dávky tak, ako to spolkový kancelár sľuboval pred voľbami do spolkového snemu v roku 1998.
Schröderovo ubezpečenie, že v roku 2002 bude len tri a pol milióna ľudí bez práce, je neudržateľné – počíta sa s najmenej 3 860 000 nezamestnanými a sociálne dávky neklesnú pod sľubovaných štyridsať percent, ale pravdepodobne sa ešte zvýšia. Neprekvapuje preto, že opoziční kresťanskí demokrati hovoria o úplnom zlyhaní spolkového kancelára a prezident zväzu zamestnávateľov kancelára vyzval, aby zasiahol, pokiaľ je čas, a uviedol do praxe rady šiestich mudrcov.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn