BRATISLAVA – Ministerstvo financií predpokladá, že zachovanie štátnej prémie na úrovni 4500 korún bude mať v budúcom roku zvýšený vplyv na štátny rozpočet v sume 900 až 950 miliónov korún. Neznamená to však, že by to malo spôsobiť prehĺbenie rozpočtového deficitu. Vláda totiž vyčlenila miliardu, ktorú mohli poslanci rozdeliť podľa vlastného uváženia pri schvaľovaní rozpočtu. Nárast výdavkov na stavebné sporenie sa teraz odrazí v poklese tejto sumy.
Zámerom navrhovaného zníženia bolo okrem toho, aby náklady na štátnu prémiu neprekročili dve miliardy korún, aj priblíženie podmienok podnikania stavebných sporiteľní k podmienkam ostatných komerčných bánk. Vďaka prémii sú totiž stavebné sporiteľne schopné ponúkať približne dvojnásobné zhodnotenie vkladov ako banky.
Túto skutočnosť využívajú tzv. priateľskí sporitelia (tí, ktorí nechcú úver, ale po šiestich rokoch si zoberú našetrené peniaze aj so štátnou prémiou a použijú ich na ľubovoľný účel) na daňovo zvýhodnený spôsob investovania. Na ich výnosy pritom prispievajú všetci daňoví poplatníci.
Podľa ministerky financií je pre štát neefektívne podporovať priateľských sporiteľov. Preto ministerstvo nevylučuje možnosť, že ich bude chcieť opätovne zrušiť. Po tom, ako poslanci neschválili novelu zákona o stavebnom sporení, ktorá mala znížiť prémiu z 25 percent na 20 a posilniť dozor nad sporiteľňami, však môže ministerstvo predložiť podobný návrh zákona až o šesť mesiacov.
Inštitút priateľských sporiteľov bol po trojročnej prestávke obnovený v roku 1999. Podľa predstaviteľov stavebných sporiteľní sú takíto sporitelia potrební na tvorbu fondov, ktoré sporiteľne používajú na úverovanie ostatných klientov. Trojročný výpadok mal podľa stavebných sporiteľní negatívny vplyv na systém, keďže koncom roka 1999 hrozilo vyčerpanie zdrojov na nové úvery. „Poskytnutie jedného stavebného úveru je možné len za predpokladu aktívnej účasti piatich až šiestich priateľských sporiteľov,“ povedal riaditeľ VÚB-Wüstenrot Joachim Kučera.
Posilnenie dohľadu nad stavebnými sporiteľňami malo riešiť skutočnosť, že štátne prémie sa podľa informácií ministerstva zneužívali. Podľa Kučeru však dohady o zneužívaní štátnej prémie neobstoja, keďže prevažnú časť klientely tvoria drobní sporitelia, z ktorých mnohí ani nevyčerpajú plnú výšku prémie.
GABRIEL KÁDASI