Vidno ho z obrovskej diaľky. Jeho vrchol je tak vysoko, že keď sú mraky nízko, schová sa v nich. Postavili ho v roku 1930. Štyri desaťročia bol strechou New Yorku. Po 11. septembri sa stal opäť najvyššou budovou mesta, hoci už o to nestál. Po nedávnych slovách lídrov Al-Kaídy, že vysoké budovy v Amerike nebudú bezpečné, je nielen najvyšší, ale aj najohrozenejší – Empire State Building.
„Vaše ID s fotkou, prosím,“ hovorí muž, ktorý stráži vchod do slávneho mrakodrapu. Má arabský pôvod. Ukazujem mu pas. „O. k., želám pekný výhľad.“
Vnútri je podozrivo málo turistov. Lístok na výťah za deväť dolárov dostávam bez akéhokoľvek vyčkávania v rade. K výťahu vedie dlhá chodba, ktorá býva zaplnená stovkami čakajúcich ľudí. Tentoraz tam nie je jediný človek. V priestrannej kabíne sme štyria. Zvyšní traja sú dôchodcovia.
Prestupuje sa na 80. poschodí. Podľa kolujúcich vtipov sme teda už vysoko nad hranicou „vhodnou pre lietadlá“.
Vrchol spočíva v riedkej hmle. Vidno neďaleký Chrysler Building, dolný Manhattan je skrytý, takže nevidno ani dieru na obzore po chýbajúcich Twins.
Personál je v dobrej nálade. „Pracuje tu 26 000 ľudí. Ani po 11. septembri neodchádzajú. Obsadenosť budovy je stále 95-percentná,“ hovorí jeden z ochrankárov, popíjajúc rannú kávu.
Vrchol budovy je v noci nasvietený farbami americkej vlajky. Je to tak na žiadosť záchranárov, čo na dolnom Manhattane už šesť týždňov odpratávajú trosky World Trade Centra. Nočný pohľad na národnými farbami osvietený Empire State Building im dáva nádej.
Výška Empire State Building je v dnešných časoch jeho najväčšou slabosťou. Už v roku 1945 doň v hmle narazilo zablúdené vojenské lietadlo. Prežil to. Dnes však čelí väčšej hrozbe. „Veríme, že sme chránení. Už sa im to nepodarí,“ tvrdí muž strážiaci strechu.
Autor: ŠTEFAN HRÍB, Domino fórum, New York pre SME