
Po 11. septembri americké úrady sprísnili kontroly, ale Američanom
zavedenie občianskych preukazov zatiaľ nehrozí.FOTO – REUTERS
Americké doklady totožnosti sú zaujímavou zmesou rôznych dokumentov, od vodičského preukazu, ktorý je na tej istej úrovni ako slovenský občiansky preukaz, po rôzne identifikačné a bankové karty, účty od plynu, elektrického prúdu či telefónu a trebárs i preukaz do knižnice.
Ani americký pas, aspoň v štáte New York, nie je hodnotený ako najspoľahlivejší preukaz totožnosti a zahraničné doklady či dokumenty sú prakticky nepoužiteľné. Navyše sa „dokazovacia“ sila dokladov v jednotlivých štátoch líši a ani vodičský preukaz nie je stopercentne spoľahlivým dokladom totožnosti, pretože v rôznych štátoch ho nemožno získať rovnako ľahko. Práve zmätky okolo získavania dokladov totožnosti zneužili teroristi a získali vo Virgínii vodičské preukazy, ktorými sa preukazovali po celých Spojených štátoch.
Preto zosilnelo volanie po jednotnom štandardnom identifikačnom preukaze. Ani teroristická hrozba však neprinútila administratívu prezidenta Georgea Busha či Kongres, aby podobný krok podporili.
Senátorka Dianne Feinsteinová však pripravuje návrh zákona, ktorý bude vyžadovať identifikačný doklad od cudzincov vstupujúcich na územie USA. Doklad bude obsahovať odtlačky prstov a základné údaje o dátume narodenia, výške a farbe očí.
O jednotný doklad má záujem spoločnosť Oracle Corp. Jej výkonný riaditeľ Larry Elisson sľúbil, že Oracle daruje na zhotovovanie dokladov databázový softvér. „Boli sme takí zaneprázdnení svojou ochranou pred vládou, že sme neumožnili vláde, aby chránila nás,“ povedal Elisson.
Hoci sa po teroristických útokoch zákonodarstvo posilňuje, myšlienka jednotnej identifikácie narazila na odpor ochrancov občianskych slobôd a niektorých konzervatívcov. Odporcovia sa obávajú jednostranných rasových kontrol a preverovania všetkých, ktorí budú vyzerať podozrivo.
Tvrdia, že databázy plné identifikačných kariet budú zneužívané. Ako príklad uvádzajú Národné stredisko pre informácie o zločine, ktoré vedie FBI. Stredisko zhromažďuje informácie o podozrivých a zatknutých osobách z päťdesiatich amerických štátov a prístup k nim má päťstotisíc príslušníkov polície. Kontrolný úrad Kongresu zistil, že operátori predávajú informácie súkromným detektívom, napomáhajú zločincom a dokonca poskytli údaje bývalému policajtovi, ktorý ich použil na vystopovanie a zavraždenie svojho dievčaťa.
Autor: VLASTIMIL MILÝ, New York, čtk