Ilegálni imigranti v Amerike to majú po jedenástom septembri „nahnuté“. Sedem až deväť miliónov ľudí má teraz hlavu v smútku. Dúfali, že prezident George Bush splní predvolebný sľub a poskytne im nejakú formu amnestie, ktorá im mala umožniť legalizovať pobyt vo vysnívanej krajine. Prezident však už o tejto téme nehovorí a v Kongrese sa dostala do úplne inej polohy.
Čoraz viac pribúda názorov o potrebe zásadnej zmeny doterajšej laxnej politiky. Podstatou zmeny sa má stať prijatie zákona alebo špeciálneho dodatku, ktorý by umožnil poslať na hranice s Mexikom a Kanadou mužov v uniformách, sprísniť limity na udeľovanie študentských víz a sledovanie cudzincov pohybujúcich sa po americkej pôde by sa stalo viac-menej súčasťou nových pomerov.
Podobným snahám sa nemožno čudovať. Amerika, ktorú si množstvo ľudí vybralo ako cieľ začiatku nového života, sa stala zároveň aj eldorádom svojich úhlavných nepriateľov. Teroristov zneužívajúcich jej demokraciu a otvorenosť. Nepriateľov žijúcich si naoko pokojne medzi Američanmi. To všetko sa má zmeniť.
„Ako chcete ubrániť svoj dom, ak necháte predné aj zadné dvere nezamknuté?“ hovorí demokratický kongresman James Traficant junior. „Ročne prichádza do Ameriky okolo tristotisíc ilegálnych imigrantov, aby našli lepší život. Nepochybne je medzi nimi určitý počet ľudí s diabolskými zámermi, ľudí zamýšľajúcich zabíjať ďalších Američanov. To sa musí zmeniť!“
Američania sa po teroristickom útoku pozerajú na cudzincov s nedôverou. Zmenila sa základná predstava o profile ľudí prichádzajúcich do Ameriky zo zahraničia. Do jedenásteho septembra mali možnosť doslova sa stratiť v dave: nájsť si načierno podradnejšiu, ale nie najhoršie platenú prácu a ako-tak sa zaradiť do spoločnosti. Američania sa však cudzincov začali báť. Už im nie je jedno, či prichádzajú legálne s poctivými úmyslami, alebo tajne cez mexické a v poslednom období najmä cez kanadské hranice. Práve cez severnú hranicu prevážali do USA špecializované gangy tisíce ľudí, ktorí nemali žiadne dokumenty. Tomuto obchodu hrozí koniec.
V Kongrese je aj návrh na zavedenie polročného moratória na udeľovanie víz pre študentov. Úradom by to umožnilo v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami vytvoriť lepší mechanizmus na prísnu kontrolu mladých ľudí s udelenými študentskými vízami. Ukázalo sa, že mnohí víza zneužili a najmä na univerzity sa vôbec nezapísali alebo štúdium po čase prerušili a zem sa za nimi zavrela.
A tak iný kongresman, republikán Tom Taneredo, ktorý patrí medzi popredných zástancov prijatia tvrdej imigračnej politiky, dodáva: „Vyhrávame. Jedenásty september všetko zmenil!“