
Zasadnutie Veľkej rady v Pešávare.
FOTO – REUTERS
Veľa nevymysleli.
Akurát vyzvali Spojené štáty, aby zastavili vojenské útoky proti Afganistanu. V rezolúcii, ktorú účastníci Veľkej rady podpísali, sa uvádza, že „vojenské operácie USA môžu spôsobiť pád Talibanu, ale vytvoria politické vákuum“. Podporili exilového kráľa Zahíra Šacha pri vytváraní novej vlády a Severnú alianciu vyzvali, aby sa nesnažila prebrať moc.
Naplnili sa tak predpovede pozorovateľov, ktorí upozorňujú, že o moc v Afganistane sa nebudú zaujímať iba Spojené štáty a Rusko, ale aj Irán či Pakistan. Výsledky pešávarského stretnutia sú zosnované zrejme v Islamabade. Do Pešávaru možno preto neprišiel ani jeden zástupca Severnej aliancie, umierneného Talibanu či kráľa Zahíra Šacha.
Jediný úspech: zvolali Lója Džirgu
Bradatí účastníci debaty sa po obligátnych modlitbách rozhodli zvolať na budúci týždeň mimoriadne zhromaždenie všetkých záujmových skupín v Afganistane – tzv. Lója Džirgu. Na nej by sa mali Afganci dohodnúť o budúcom usporiadaní štátu.
Je to zrejme jediný úspech pešávarského zhromaždenia, ktoré zorganizoval Národný afganský islamský front (NIFA), predstavujúci iba jednu z mnohých formácií, ktoré Taliban pred svojím veľkolepým príchodom do krajiny vyhnal z Kábulu.
Šéf NIFA – Sajíd Ahmad Gailáni, ktorý stretnutiu v Pešávare predsedal, je síce v pakistanských i afganských kruhoch presláveným protisovietskym bojovníkom, ale po jeho vyhláseniach je jasné, že má aj politické ambície. Podporil kráľa, odsúdil teroristické útoky proti USA a rozlíšil afganský národ od teroristov. Na druhej strane odsúdil americké bombardovanie i Severnú alianciu. Zopakoval teda vyhlásenia pakistanského prezidenta Parvíza Mušarrafa.
Niektorí významní stúpenci bývalého kráľa preto pešávarské stretnutie odsúdili. Považujú ho za „úsilie Pakistanu o presadenie bývalých afganských islamských milícií do budúcej vlády“.
Powell: Kráľ bude dôležitý
Vyhlásenia afganských starejších teda naznačujú, že Pakistan sa čoraz viac snaží o vplyv v budúcom Afganistane. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell preto v stredu vyhlásil, že budúca vláda v Kábule sa bude vytvárať spolu s OSN.
Kabinet bude podľa neho zastupovať všetkých Afgancov. Powell tým jasnejšie ako kedykoľvek predtým naznačil, že počíta i so Severnou alianciou a s umierneným Talibanom. O kráľovi povedal, že bude mať „dôležitú úlohu“. Nebude však šéfovať kabinetu, podľa šéfa americkej diplomacie bude iba zjednocujúcou autoritou.
Otázkou teda zostáva, ako chcú americkí diplomati posadiť zástupcov Severnej aliancie a umierneného Talibanu do jedného kabinetu. Jedným z riešení by mohla byť totálna decentralizácia budúceho Afganistanu, ktorú Washington začína uprednostňovať. Zatiaľ však nesúhlasí Moskva.