v Afganistane. Arabi a moslimovia od severnej Afriky až po Indonéziu protestujú proti bombardovaniu a tlačia na svoje vlády, aby nepomáhali USA. „Momentálne ma netrápi destabilizácia, ale niet pochýb, že títo vodcovia zápasia s problémami, keď musia ovládať vášne davov,“ vyhlásil Powell vo výbore dolnej snemovne Kongresu. Protiamerické demonštrácie však podľa neho nie sú také rozsiahle, ako to niektorí predpovedali. „Všetky sú zvládnuteľné, takže nevidím žiadnu destabilizáciu, len mierny rozruch,“ dodáva. „Počúvate o veľkých počtoch ľudí, ktorí sú proti vojenským akciám, no ich vlády sú stále schopné podporovať nás v tom, čo robíme,“ hovoril ďalej.
Americkí zákonodarcovia a komentátori sa v poslednom období zvlášť kriticky vyjadrovali k Egyptu a Saudskej Arábii, ktoré tlačia na Spojené štáty, aby sa vyrovnali s koreňmi násilia islamských fundamentalistov a predovšetkým s izraelsko-palestínskym konfliktom.
Spojené štáty si myslia, že autoritárske vlády v krajinách ako Egypt a Saudská Arábia nesú istú zodpovednosť za útoky na New York a Washington z 11. septembra. Väčšina únoscov bola saudského a niekoľko egyptského pôvodu. V reakcii na útoky sa USA snažili stmeliť medzinárodnú koalíciu proti terorizmu. Ak by Washington rozšíril vojenskú kampaň na ciele mimo Afganistanu, väčšina členov by z koalície odišla, upozorňuje Powell. „Budeme mať ťažkosti, ak sa cestou rozhodneme, že musíme podniknúť isté kroky, ktoré niektorí členovia koalície pociťujú ako neúnosné,“ povedal. „Možno sa koalícia bude posúvať a meniť, ale naším záujmom je udržať ju pokope čo najdlhšie,“ dodal. (reuters)