
Americký prezident George Bush dostal Korán od lídrov amerických moslimov Muzammila Siddiqiho a Jahyaha Bashu počas ich návštevy v Bielom dome niekoľko dní po teroristických útokoch na Ameriku 11. septembra.
FOTO - ARCHÍV
Američania sa po 11. septembri začali zaujímať o svet, odkiaľ na nich zaútočili teroristi.
Zaujíma ich všetko o islame, o Palestínčanoch, o Afganistane či Talibane. Je to znamenie, že Američania opúšťajú kontinentálnu informačnú ulitu, napísal denník Los Angeles Times.
Pred 11. septembrom sa málokedy stalo, že sa zahraničné udalosti objavovali tak dlho na titulných stranách amerických denníkov. „Teraz musia miestne správy, ktoré sa netýkajú terorizmu, bojovať o miesto na prvej stránke,“ povedal Richard Tapscott z lokálneho denníka Des Moines Register. „Mix správ sa úplne obrátil hore nohami,“ dodal.
Za informáciami sa chodí častejšie aj na webové stránky. Internetová adresa Ústavu pre Blízky východ zaznamenala po útokoch nárast počtu návštevníkov z bežných 8-tisíc na 50-tisíc denne. Jeho riaditeľ Edward S. Walker označil dychtivosť ľudí po zahraničí za „úžasnú“. Najväčšiu pozornosť vzbudzuje podľa neho kapitola nazvaná Úvod do islamu.
V kníhkupectvách si ľudia pýtajú „ich bibliu“ a majú tým na mysli Korán, svätú knihu moslimov. A pri mnohých pultoch sa dozvedia, že je vypredaná.
Robert Tiller, účtovník z Chino Hills neďaleko kalifornskej Pasadeny, zháňa atlas s Afganistanom a ďalšími štátmi, ktoré sa objavujú v správach. „Chcem sa viac dozvedieť o tom, čo si o nás teroristi myslia, pretože sa ma to už teraz týka,“ hovorí Tiller.
Na odbyt idú zabudnuté knihy o Talibane. Zvýšila sa pozornosť zameraná na Blízky východ, ktorý väčšina Američanov pozná len zo správ o povstaní na okupovaných územiach a mnohokrát sprostredkovane cez vyhlásenia izraelských politikov, ktoré sa do americkej tlače dostávajú ľahšie. Na policiach kníhkupectiev sa sotva zohrejú arabské slovníky. A v internetovom kníhkupectve Amazon.com boli týždeň po septembrovom útoku ôsmimi z desiatich najpredávanejších kníh tituly, ktoré sa nejako zaoberajú otázkami teroristických útokov.
Podľa odborníkov ide o prirodzenú reakciu. Američania sa chcú „ozbrojiť“ aspoň znalosťami o nepriateľovi, ktorý z ich hľadiska udrel takmer z neznáma. Záujem o okolitý svet sa môže ukázať len prechodný a zmizne, ak sa budú Američania cítiť bezpečnejšie.
Rovnaký záujem o cudzinu prepukol vždy, keď nastala kríza alebo niekto Američanov prekvapil. Prvý raz sa tak stalo v roku 1957 - vtedy vzlietol sovietsky Sputnik. Viedlo to k posilneniu výučby matematiky a vied. Podobne vzrástol záujem o juhovýchodnú Áziu v čase vietnamskej vojny. (čtk)