BRATISLAVA – Odvčera nám pribudol ďalší voľný deň – 17. november. Máme teda celkovo pätnásť dní pracovného pokoja.
Jeden voľný pracovný deň sa na celoročných výsledkoch ekonomiky prejaví mínusom približne jednej miliardy korún. „Vyplýva to z porovnania produktivity vo voľných a pracovných dňoch,“ vysvetlil analytik ING Bank Ján Tóth.
Pätnástimi dňami sme sa zaradili medzi najčastejšie sviatkujúcich Európanov. Podobne sú na tom napríklad v Belgicku alebo Nemecku.
Česko má iba dvanásť dní pracovného voľna (neoslavuje napríklad 6. január, ale od vlaňajška má nové sviatky 17. november a 28. september – Sviatok sv. Václava). Švédsko ich malo vlani štrnásť, Švajčiari a Rakúšania o jeden menej, Francúzi dvanásť, v Británii sa počet sviatkov pohybuje okolo desať, ale v jednotlivých častiach Spojeného kráľovstva sa to líši.
Symbolický deň pádu komunistického režimu – 17. november – sa stal štátnym sviatkom včerajším rozhodnutím parlamentu. Je označený ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Oslavovať ho budeme už tento rok.
Keď prišla skupina poslancov v lete s návrhom zaradiť 17. november medzi štátne sviatky, čiže k doterajšiemu počtu štrnástich pridať ďalší deň pracovného voľna, ministerstvo kultúry urobilo analýzu štátnych sviatkov. Jej výsledkom bol návrh zrušiť niektorý z voľných dní. Napokon zostali všetky.
Systém štátnych sviatkov je vyjadrením hodnôt, ktoré štát charakterizujú. Bolo preto zarážajúce, že schváleniu 17. novembra ako sviatku predchádzali rušné politické diskusie. Ministerstvo financií argumentovalo, že sa zvýši počet voľných dní, čo bude pre štát ekonomicky náročné. Ešte v roku 1999 neprešla táto iniciatíva ani v Predsedníctve SDK. 17. november ako štátny sviatok vtedy podporili len Ján Langoš a Ivan Šimko.
Za prijatie zákona zo 103 prítomných bolo 86 poslancov, proti nehlasoval nikto, zdržalo sa 12 poslancov a 5 nehlasovalo.
Autor: sp, ru