BRATISLAVA – Prezident Schuster v utorok večer vo Viedni vyhlásil, že si vie prvé kolo rozšírenia Európskej únie predstaviť aj bez Poľska. „Na Poľsko nemôžeme čakať, keď my budeme pripravení na vstup do únie, a Poľsko nie. To by bola falošná solidarita,“ povedal.
Slovenský prezident, ktorý minulý týždeň privítal návrh Roberta Fica, aby sa stal koordinátorom našej zahraničnej politiky pre vstup do únie a NATO, síce podporuje spoločný vstup štátov Visegrádskej štvorky do únie, ale „nie za každú cenu.“
Francúzsky politológ Jacques Rupnik, ktorý je odborníkom na pomery v strednej Európe a agendu Európskej únie povedal, že myšlienka vstupu Slovenska v prvom kole bez Poľska je absolútne neprijateľná.
„Neviem si predstaviť rozširovanie bez Poľska. To je najdôležitejšia krajina v stredovýchodnej Európe strategicky i politicky. Chápem zmysel pre humor a iróniu pána prezidenta, ale pred niekoľkými rokmi Poľsko, Maďarsko a Česká republika boli vybrané na prvé kolo rozširovania bez Slovenska. Povedať dnes, že Slovensko má o jednu kapitolu splnenú viac než Poľsko, je samozrejme dôvod na veľkú hrdosť, ale nemalo by to byť dôvodom na ilúzie,“ povedal.
Predseda zahraničného výboru parlamentu Peter Weiss si myslí, že slovenskí politici by mali skôr získavať spojencov pre začlenenie Slovenska do únie spolu so susedmi.
„Stratili sme dva roky času a nebyť toho, mohli sme byť tak ďaleko ako Maďarsko. Nemali by sme sa sústreďovať na komentovanie pozície iných krajín.“
Aj keby došlo na takzvané malé varianty rozšírenia, Slovensko nikdy nebude prijaté skôr ako Poľsko. „V prípade takého malého rozširovania by sa prijalo Maďarsko, Estónsko a Slovinsko – nie Slovensko. To by však titulok vo všetkých novinách znel – Západ sa rozhodol nerozšíriť úniu,“ povedal Rupnik.
Rozšírenie nie je podľa neho len technokratické rozhodnutie, ale najmä politické, počet uzavretých kapitol nie je rozhodujúci. Jediným skutočne veľkým problémom Poľska je poľnohospodárska politika, v ostatných oblastiach je však na rovnakej úrovni ako ostatní kandidáti.
„Kvôli Poľsku sa začala druhá svetová vojna, začala kvôli nemu studená vojna, je to krajina, ktorá porazila komunizmus. Politicky jedine únosné je také rozšírenie, ktoré zahŕňa aj Poľsko,“ uzavrel Rupnik. Slovensko by sa preto namiesto hodnotenia situácie v Poľsku malo skôr zaoberať otázkou, čo bude u nás po voľbách.
Peter Weiss s Rupnikom súhlasí, že Slovensko by sa malo sústrediť na definitívne prekonanie svojho vlastného zaostávania, ktoré zapríčinila predchádzajúca vládna garnitúra. Ani on si nemyslí, že prvá vlna rozšírenia bez Poľska je realistická.
Autor: mar, sp