BRATISLAVA – KDH chce, aby Slovensko aj v budúcnosti samostatne a nezávisle od Európskej únie rozhodovalo o otázkach morálky a etiky. Pripravilo aj deklaráciu, ktorú však včera vláda neodporučila Národnej rade prijať.
KDH navrhuje, aby si parlament ponechal aj v čase, keď už budeme v Európskej únii, právo rozhodovať o otázkach ochrany života a ochrany rodiny a v súvisiacich oblastiach v zdravotníctve a vo výchove.
Argumentuje, že duchovná jednota Európy vyrástla z istých tradičných hodnôt a etických princípov. Tradičnou hodnotou je napríklad rodina ako zväzok dvoch ľudí opačného pohlavia a najvhodnejšie miesto na výchovu detí. Netradičným pohľadom podľa KDH je uznávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia alebo snaha postaviť nemanželské súžitie na úroveň manželstva s tým, že manželské i nemanželské páry majú mať rovnaké zákonné práva.
KDH tiež hovorí, že v tradičnom etickom chápaní je ľudský život nedoknuteľný od počatia až po smrť. Ako netradičný pohľad uznáva právo ženy rozhodovať o ukončení tehotenstva a právo dobrovoľne ukončiť ľudský život eutanáziou.
Posledné desaťročie je Európa podľa KDH svedkom zápasu medzi týmito tradičnými a netradičnými hodnotami. Netradičné podoby sú už v niektorých európskych krajinách uzákonené legislatívnymi normami, v poslednom desaťročí sa ich presadzovanie objavuje aj v odporúčaniach Rady Európy a Európskeho parlamentu.
V dôvodovej správe k deklaráci KDH pripomína konflikty, ku ktorým došlo na medzinárodnej úrovni kvôli tomu, že sa niektoré štáty snažili uplatniť svoje tradičné názory na kultúrne a etické otázky. Ako príklad uviedlo Poľsko, ktoré čelilo nátlaku zo strany EÚ v otázke povoľovania interrupcií. Prijatím deklarácie o zvrchovanosti v týchto otázkach by sa podľa KDH predišlo podobným incidentom. „Obsah deklarácie je v súlade so súčasným právnym stavom únie, stavia sa však proti centralizačným snahám odobrať členským i kandidujúcim štátom, a teda i Slovensku, kompetencie rozhodovať o kultúrno-etických otázkach,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Odmietnutím návrhu podľa kresťanských demokratov vláda poprela princíp subsidiarity, ktorý je základom Európskej únie od jej vzniku. „Takto sa nespráva vláda suverénneho štátu,“ zdôraznil Hrušovský.
Podpredseda KDH pre zahraničie a hlavný slovenský vyjednávač s EÚ Ján Figeľ si nemyslí, že deklarácia je protiintegračná: „To, o čom deklarácia hovorí – o rodine, o zachovaní života – je v kompetencii členských krajín únie.“
Proti prijatiu deklarácie hlasovali všetci členovia vlády okrem Jána Čarnogurského.
Deklaráciu KDH predloží prostredníctvom svojich poslancov priamo v parlamente.