Výmenný kurz eura sa mierne konsolidoval pred štvrtkovým zasadnutím Európskej centrálnej banky. Tak ako v minulosti aj teraz bol trh do značnej miery rozdelený, čo sa týka predikcií budúceho rozhodnutia tejto inštitúcie. Pozitívne svetlo vrhli postupne zverejňované dáta o vývoji inflácie v jednotlivých spolkových krajinách. Doterajšie údaje naznačovali, že inflácia by sa mohla dostať až k úrovni dve percentá, čo je cieľová úroveň Európskej centrálnej banky.
Nemenej zaujímavý je vývoj v Spojených štátoch, kde sa čaká na ďalšie zníženie základných úrokových sadzieb. Pokiaľ by Federálny rezervný systém pristúpil na toto rozhodnutie, bolo by to už desiate zníženie sadzieb v priebehu tohto roka. Podľa niektorých odhadov by Fed mohol znížiť sadzby o 50 bázických bodov a ECB o 25 bodov.
Pokiaľ by ECB rozhodla zatiaľ ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, mohlo by to vyprovokovať ďalšiu sériu predajov eura na finančných trhoch. Analytické indikátory však naznačujú, že trh je výrazne krátky v eure, čo aj počas včerajšieho dňa limitovalo ďalšie zisky dolára. Celkovo sa analytici zhodujú, že pokiaľ ECB nepristúpi na zmenu výšky úrokových sadzieb na tomto zasadnutí, pristúpi na ňu na niektorom z ďalších.
Česká koruna sa oslabila počas včerajšieho dňa na úroveň 33,330 CZK/1 EUR, hoci ešte v úvode obchodného dňa atakovala hranicu 33,180 CZK/1 EUR. Dôvodom na oslabenie koruny boli vyhlásenia českého ministra financií Jiřího Rusnoka, ktorý sa na tlačovej konferencii vyjadril aj k toľko očakávanému prílevu privatizačných fondov. Podľa jeho vyhlásení je celý objem 1,19 miliardy eur konvertovaný do českých korún. Očakávanie práve týchto fondov bolo jedným z hlavných dôvodov na posilnenie českej koruny v uplynulých týždňoch.
Autor: BRANISLAV MATUŠEK(Autor je dílerom ING Bank)