V Mochovciach sa bude skladovať rádioaktívny odpad z celého Slovenska. „Úložisko spĺňa požiadavky na bezpečné ukladanie rádioaktívnych odpadov s minimálnym vplyvom na životné prostredie,“ uviedla Melichárková. Špeciálne kontajnery majú vyhorené jadrové palivo bezpečne uchovať na 300 rokov.
Budovanie úložiska trvalo pätnásť rokov. V rokoch 1986 až 1992 sa budovali železobetónové konštrukcie úložných boxov, prevádzková budova a komunikácie. V roku 1994 projekt pripomienkovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorá navrhla niektoré vylepšenia. O päť rokov Úrad jadrového dozoru vydal súhlas na postupne uvádzanie uložiska do prevádzky. Nasledovala ročná skúšobná prevádzka. Koncom septembra tohto roka úrad nakoniec vydal súhlas na spustenie prevádzky. „Tým sa vyrieši jeden z problémov nakladania s rádioaktívnym odpadom na Slovensku,“ skonštatovala Melichárková.
Celý problém nakladania s rádioaktívnym odpadom sa má doriešiť v priebehu desiatich rokov. Dovtedy sa má definitívne vybrať miesto hlbinného úložiska. Podľa doterajších analýz ministertsva hopsodárstva sa najreálnejšie javí jeho vybudovanie priamo na Slovensku.
Stredne drahý je vývoz vyhoreného paliva do Ruskej federácie bez jeho návratu do SR. Najdrahší je vývoz paliva na prepracovanie a spätný dovoz a uloženie na Slovensku.