FNM uzavrel súťaž o Reštitučný investičný fond

BRATISLAVA - Fond národného majetku (FNM) včera uzavrel tender na predaj takmer 30-percentného podielu v lukratívnom Reštitučnom investičnom fonde. Mená a počet záujemcov zatiaľ tají. „Budeme o tom informovať v pondelok,“ vyhlásila hovorkyňa FNM Tatjana .

BRATISLAVA - Fond národného majetku (FNM) včera uzavrel tender na predaj takmer 30-percentného podielu v lukratívnom Reštitučnom investičnom fonde. Mená a počet záujemcov zatiaľ tají. „Budeme o tom informovať v pondelok,“ vyhlásila hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Pred dvoma týždňami fond informoval, že o predávané akcie prejavilo záujem osem investorov.

Jediným subjektom, ktorý potvrdil záujem o kapitálový vstup do reštitučného fondu, je konzorcium slovenských spoločností J&T Banka a Prvá penzijná a americká finančná skupina The Brookdale Group. Slávia Capital, ktorá v prvej polovici augusta tiež deklarovala svoj záujem o kúpu akcií reštitučného fondu, včera oznámila svoju neúčasť v tendri. Na kúpu balíka akcií nedala ponuku ani Penta Group.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V majetku privatizovaného fondu je v súčasnosti viac ako 4,175 milióna akcií 409 akciových spoločností a 10 emisií dlhopisov. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na približne štyri miliardy korún. Reštitučný fond vznikol v roku 1993, keď štát v rámci reštitúcií okrem fyzického vrátenia majetku vydal fyzickým osobám aj akcie fondu ako odškodnenie. Na kapitálovom trhu sa cena jeho akcií pohybuje okolo 640 korún. Podľa údajov štátneho Úradu pre finančný trh však na konci prvého polroka pripadal na jednu akciu majetok prevyšujúci 1850 korún.

Slovensko-americké konzorcium sa uchádza aj o odkúpenie podielu v reštitučnom fonde ďalšieho štátom kontrolovaného akcionára - Slovenského pozemkového fondu. Obe inštitúcie v súčasnosti kontrolujú spolu viac ako 57,5 percenta akcií, po plánovanom predaji by nemal klesnúť pod 15 percent. „Z konzorcia išli paralelne dve ponuky - na FNM aj na Slovenský pozemkový fond,“ potvrdil Boris Procík, predseda predstavenstva J&T Asset Management.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že tender na predaj akcií Reštitučného investičného fondu už bol oficiálne ukončený, nik z členov konzorcia sa k predloženej ponuke nechcel vyjadriť. „Je to najlepšia ponuka, akú sme boli schopní dať,“ povedal Ján Tušim z Prvej penzijnej.

The Brookdale Group sa o kúpu akcií zaujíma aj po tom, ako sa jeho individuálne rokovania s FNM v lete tohto roku skončili neúspešne. Prostredníctvom svojho fondu Central European Privatization Fund znížila táto finančná skupina svoj podiel v reštitučnom fonde z 11,09 na 4,11 percenta. Podľa jej prezidenta Howarda I. Goldena je angažovanosť The Brookdale Group v privatizovanom fonde nulová. „Dnes už nevlastníme žiadne akcie,“ vyhlásil. Predaj akcií fondu bezprostredne pred podaním ponuky na kúpu ďalších vysvetlil Golden vyrovnaním termínového kontraktu, uzavretého približne pred rokom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 224
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 235
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 008
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 155
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 032
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 554
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 025
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu